آموزش بخش ابزارها در وردپرس و نحوه درون‌ریزی و برون‌بری محتوای سایت

ابزارها وردپرس

چکیده مقاله

بخش ابزارها در وردپرس برای دریافت و انتقال محتوا بکار می‌رود و همچنین ابزارهای کاربردی غیر ضروری که در بخش تنظیمات وردپرس وجود ندارد را می‌توان در این قسمت یافت.

اگر قصد انتقال اطلاعات از یک سایت به سایت خود را دارید یا می‌خواهید محتوای سایت خود را پشتیبان گرفته یا تبدیل کنید؛ بخش ابزارها (Tools) در وردپرس به کار شما می‌آید. در ادامه به آموزش تصویری و قدم به قدم تمامی امکانات بخش ابزارها در وردپرس می‌پردازیم.

ابزارها در وردپرس

قسمت ابزارها در وردپرس مکانی برای مراجعه روزمره نیست اما امکانات گاهاً حیاتی را در خود جای داده که در زمان راه‌اندازی یک سایت وردپرس جدید یا انتقال به یک مکان دیگر، به کارمان می‌آید. اکثر امکانات این ناحیه به طور پیشفرض همراه با وردپرس نصب نمی‌شوند اما نگران نباشید. با کلیک بر هر یکی از ویژگی‌های موردنیاز، گزینه موردنظر تنها در عرض چند ثانیه قابل استفاده و در دسترس خواهد بود.

آموزش بخش ابزارها در وردپرس

ابزارهای وردپرس به طور ویژه برای مدیریت محتوای سایت قابل استفاده می‌باشند. به طور کلی دو بخش اصلی درون‌ریزی و برون‌بری اطلاعات در وردپرس در این قسمت تعبیه شده که از آن می‌توان برای انتقال اطلاعات از سایت به محل دیگر یا از دریافت اطلاعات از مکان‌های دیگر به سایت استفاده نمود. همچنین نوع اطلاعات دریافتی و انتقالی به دو نوع عمومی و شخصی تقسیم می‌شود.

ممکن است اطلاعات موردنیاز شما در سرویس‌های متفاوتی قرار گرفته باشند. از این رو بخش ابزارها در وردپرس گزینه‌های متعددی را برای دریافت اطلاعات از سرویس‌های مختلف مانند یک سایت وردپرسی دیگر، سرویس‌های وبلاگ نویسی یا خوراک سایت فراهم کرده است.

برای انتقال اطلاعات می‌توان قسمتی از محتوای سایت را انتخاب نمود. برای مثال می‌توان تنها دسته‌های وردپرس یا نوشته‌های آن را ارسال کرد. علاوه بر این می‌توانید دسته‌های سایت را به برچسب یا برچسب‌ها را به دسته تبدیل کنید. از نسخه 4.9.6 وردپرس، امکان بارگیری اطلاعات کاربران و یا حذف آن‌ها نیز به بخش ابزارها در وردپرس افزوده شده است.

ورود به بخش ابزارها در وردپرس

با ورود به پیشخوان وردپرس سایت خود به عنوان مدیر یا یک نقش رده بالا، از منوی کناری سمت راست در وردپرس فارسی بر گزینه «ابزارها» کلیک کرده یا موس را بر روی ناحیه نگه دارید تا زیردسته‌های آن نمایان شوند.

ورود به بخش ابزارها در وردپرس

با کلیک بر «ابزارها» به طور مستقیم به گزینه اول منتقل می‌شوید اما گزینه‌های دیگری نیز در این بخش وجود دارد که در ادامه آموزش بخش ابزارها در وردپرس و معرفی تمامی قسمت‌های آن خواهیم پرداخت.

ابزارهای در دسترس – مشاهده ابزارهای قابل استفاده از جمله امکان تبدیل برچسب و دسته به یکدیگر

درون‌ریزی – دریافت اطلاعات از سایت‌ها و اماکن دیگر

برون‌بری – انتقال یک بخش یا کل محتوای سایت

برون‌بری داده شخصی – دریافت یک نسخه کامل از اطلاعات کاربر

حذف اطلاعات شخصی – درخواست برای حذف اطلاعات کاربر

ابزارهای در دسترس

ابزارهای در دسترس

این بخش ابزارهای قابل استفاده و فعال را به شما نشان می‌دهد. به طور پیش‌فرض گزینه تبدیل دسته و برچسب ها در دسترس است.

ابزارهای دیگر نیز پس از فعال شدن نمایان خواهند شد. از نسخه 4.9.6 وردپرس، قابلیتی با نام «مخابره» که پیشتر وجود داشته حذف شده است. ممکن است این بخش را در نسخه‌های قبل‌تر همچنان مشاهده کنید.

برای استفاده از این قابلیت در نسخه جدید وردپرس نیاز به دریافت افزونه‌ای با همین نام از مخزن افزونه‌ها دارید. قابلیت مخابره کردن به شما کمک می‌کند تا با در نظر گرفتن یک صفحه، خارج از سایت، بتوانید نوشته‌های خود را مدیریت و پست ارسال کنید.

درون ریزی در وردپرس

با استفاده از قابلیت درون‌ریزی در وردپرس می‌توانید هر نوع اطلاعات و محتوای سازگار مانند نوشته‌ها، دیدگاه‌ها، برچسب‌ها، دسته‌‎ها و… را از سایت یا منبعی دیگر دریافت و وارد سایت خود بکنید. همانطور که مشاهده می‌کنید؛ وردپرس از سرویس‌های متعددی برای درون‌ریزی اطلاعات پشتیبانی می‌کند که با در دست داشتن اطلاعات سرویس مبداء یا اطلاعات ذخیره شده از آن، می‌توانید با یک کلیک آن را به سایت خود انتقال دهید.

درون ریزی در وردپرس

امکان دریافت اطلاعات از سرویس‌هایی مانند Blogroll، LiveJournal، TypePad، Movable Type، بلاگر و تامبلر با استفاده از کد API، اطلاعات حساب یا پرونده OPML وجود دارد.

RSS – می‌توانید نوشته‌های مربوط به آدرس فید یک سایت را با وارد کردن در این بخش، دریافت و در سایت درون ریزی کنید.

WordPress – اگر مبداء شما یک سایت وردپرسی دیگر است؛ می‌توانید انواع اطلاعات مانند برچسب، زمینه‌های دلخواه، دسته و… را پس از استخراج از آن سایت، وارد نمایید.

برگرداندن دسته ها و برچسب‌ها – تبدیل دسته‌ها به برچسب یا بلعکس

از میان گزینه‌های فوق، معمولا به مورد «درون‌ریزی وردپرس» نیاز ‌می‌شود که در ادامه نحوه دورن‌ریزی آن را آموزش می‌دهیم. به طور پیش‌فرض، این گزینه در وردپرس وجود ندارد. بدین منظور برای درون‌ریزی از گزینه موردنظر خود، ابتدا بایست بر لینک «هم اکنون نصب‌ کن» کلیک کنید. پس از اتمام روند دریافت، به جای این لینک، گزینه «اجرای درون‌ریز» را مشاهده خواهید کرد که با کلیک بر آن وارد صفحه درون‌ریزی موردنظر می‌شوید.

درون‌ریزی در وردپرس با فایل .xml

درون‌ریزی در وردپرس با فایل .xmlب

رای درون‌ریزی از یک سایت وردپرسی دیگر ابتدا نیاز است تا اطلاعات مربوط به آن را استخراج نموده و آن را به محل ذخیره‌سازی کامپیوتر مقصد انتقال دهید. با کلیک بر دکمه «انتخاب فایل»، می‌توانید یک فایل .xml با حداکثر حجم تعیین شده توسط تنظیمات وردپرس را از محل ذخیره‌سازی کامپیوتر خود انتخاب نمایید. سپس بر دکمه «بارگذاری پرونده و درون‌ریزی آن» کلیک کنید.

اختصاص دادن اطلاعات به نویسنده در ابزارها در وردپرس

در مرحل بعد می‌بایست کاربری که محتوای دورن‌ریزی شده را بارگذاری می‌کند را انتخاب نمایید. در دسته «کاربر درون‌ریز» می توانید یک کاربر جدید ساخته یا از فیلد دوم، یکی از کاربران موجود را انتخاب نمایید. اگر می‌خواهید رسانه‌ها و فایل‌های پیوست تعریف شده نیز همراه با دیگر اطلاعات وارد شوند؛ گزینه «دانلود و درون‌ریزی فایل‌های پیوست» را فعال کنید. اکنون با کلیک بر دکمه «تایید»، عملیات تایید و پروسه دریافت اطلاعات شروع می‌شود.

پروسه دریافت اطلاعات از فایل xml ممکن است کمی طول بکشد. به مرور پرونده‌های دریافت شده را مشاهده خواهید کرد. در آخر، در پایین صفحه پیام «انجام شد» را بایستی دریافت کنید. با این کار اطلاعات تعبیه شده وارد سایت شده می‌شوند. می‌توانید با ورود مجدد به صفحه اصلی یا هر بخشی که اطلاعات به آن وارد شده، موارد جدید را مشاهده نمایید.

برون‌بری در وردپرس

علاوه بر امکان دریافت اطلاعات از یک منبع، می‌توان تمامی محتوای ذخیره شده در سایت را استخراج کرده و آن را به یک سایت دیگر منتقل نمود. در بخش ابزارها در وردپرس می‌توانید نوشته‌ها، برگه‌ها، رسانه‌ها یا هر سه مورد را به صورت یک جا، استخراج نمایید که پس از آن می‌توان فایل استخراج شده را در مقصد موردنظر بارگذاری کرد. این امکان به منظور انتقال سایت وردپرسی یا پشتیبان‌گیری از محتوای آن به کار می‌آید.

برون‌بری در وردپرس

بدین منظور به «برون‌بری» در بخش ابزارها در وردپرس مراجعه نمایید و از دسته «گزینش موارد برای برون‌بری»، نوع محتوا را انتخاب نمایید. گزینه «هرمحتوایی»، هر سه مورد زیرین یعنی «نوشته‌ها»، «برگه‌ها» و «رسانه» را شامل می‌شود. پس از انتخاب گزینه موردنظر بر دکمه «دریافت پرونده برون‌بری شده» کلیک کنید. با این کار یک پرونده در کامپیوتر شما شروع به بارگیری خواهد شد.

برون‌بری داده شخصی

از نسخه 4.9.6 وردپرس، گزینه‌هایی بر دریافت اطلاعات یک کاربر توسط وی یا مدیر، در دسترس قرار گرفته است. با استفاده از این گزینه، مدیر (ادمین) می‌تواند تمامی اطلاعات مربوط به یک کاربر را برای او ارسال کرده یا خود آن را در یک فایل آرشیو با فرمت زیپ دانلود نماید.

برون‌بری داده شخصی

با ورود به بخش «برون‌بری داده شخصی»، در بخش نام کاربری یا نشانی ایمیل، می‌توانید آدرس ایمیل یا شناسه کاربر را وارد کرده و سپس بر گزینه «ارسال درخواست» کنید. با این کار در پایین صفحه، وضعیت درخواست در لیست نمایان می‌شود و می‌بینید که گزینه ارسال داده‌ها در ستون «گام‌های بعدی»، نمایان خواهد شد.

با کلیک بر این دکمه ایمیل درخواست برای کاربر ارسال می‌شود. لینک تایید درخواست 48 ساعت اعتبار دارد و اگر مخاطب بر روی آن کلیک کند؛ درخواست تایید و فایل آرشیو برای او ارسال می شود. با دانلود فایل اطلاعات توسط کاربر، در ستون وضعیت جدول، پیام موفقیت آمیز بودن روند را مشاهده خواهید کرد که در این صورت می‌توانید با کلیک بر «حذف درخواست» در ستون گام‌های بعدی، عملیات را حذف نمایید.

مدیر نیز می‌تواند داده ها را برای خود دانلود کند. برای این کار موس را بر روی نتیجه کاربر درخواست داده شده در جدول نگه دارید. با این کار یک یک پنجره شناور حاوی گزینه «دانلود اطلاعات شخصی» را مشاهده خواهید کرد که با کلیک بر آن، امکان دریافت اطلاعات را خواهید داشت.

حذف اطلاعات شخصی

علاوه بر امکان دریافت اطلاعات شخصی کاربر، می‌توان آن ها را به طور کامل از سایت حذف نمود تا کاربر مطمئن شود که داده‌ای از حساب وی در سایت شما باقی نمانده است. با ورود به گزینه «حذف اطلاعات شخصی کاربر»  در بخش ابزارها در وردپرس سایت، می‌توانید ایمیل یا شناسه کاربری مخاطب را در فیلد بالای صفحه وارد کرده و سپس بر دکمه «ارسال درخواست» کلیک کنید.

حذف اطلاعات شخصی

اگر نام کاربری معتبری را وارد کرده باشید؛ وضعیت درخواست در جدول زیر آن نمایان می‌شود که در ستون «گام‌های بعد» می‌توان مراحل اتمام درخواست را مشاهده نمود. با این کار یک ایمیل حاوی اطلاعیه مربوط و به درخواست حذف و لینک تایید برای مخاطب ارسال می‌شود که اگر وی این درخواست را تایید کند، گزینه «حذف اطلاعات شخصی» در ستون «گام‌های بعدی» نمایان می‌شود که با کلیک بر آن می توانید اطلاعات کاربر را پاک نمایید.

حذف اطلاعات شخصی کاربر بدون نیاز به تایید

اگر قصد دریافت تایید از کاربر را ندارید؛ بعد از وارد کردن نام کاربری، در جدول پایین صفحه، موس را بر آدرس ایمیل مخاطب قرار دهید. با این کار یک پنجره شناور نمایان می شود. بر دکمه «حذف اجباری اطلاعات شخصی کاربر»، کلیک کنید. با این کار وضعیت به حالت پایان یافته تغییر کرده و از ستون «گام های بعدی» می‌توانید با کلیک بر دکمه «حذف درخواست»، عملیات را به پایان برسانید.

 

دریافت مقالات ناب

مقالات شبیه مقالات بالا رو هر هفته میفرستیم به ایمیلتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.