آموزش قدم به قدم پشتیبان گیری در وردپرس

پشتیبان گیری در وردپرس

چکیده مقاله

پشتیبان گیری در وردپرس باید به صورت منظم انجام شود تا اطلاعات و داده های شما همیشه و در هر زمان در امان باشد.داشتن یک پشتیبان از اطلاعات سایت برای شما یک برگه برنده است زیرا زمانی که دیگر به سایت خود دسترسی نداشته باشید می‌توانید اطلاعات خود را از طریق پشتیبان بازیابی کنید.

اگر به هر دلیلی اطلاعات شما از پایگاه داده پاک شود دیگر لازم نیست نگران باشید چون شما از این اطلاعات پشتیبان دارید.پشتیبان گیری در وردپرس یک عمل بسیار ساده است که توسط وردپرس، هاست و افزونه های موجود برای اینکار صورت می گیرد.در این مطلب ما قصد داریم از این سه روش نحوه پشتیبان گیری در وردپرس را به شما نمایش دهیم تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

پشتیبان گیری در وردپرس

پشتیبان گیری در وردپرس از طریق خود وردپرس

در وردپرس به صورت پیش فرض امکانی قرار گرفته است که با استفاده از آن کاربران بتوانند نسبت به پشتیبان گیری و بازگردانی نوشته‌ها، برگه‌ها، دیدگاه‌ها، زمینه‌های دلخواه، موارد متفرقه، فهرست‌ها خود اقدام کنند. این امکان که به نام برون ریزی و درون ریزی در وردپرس موجود می باشد.

که در قسمت برون ریزی می توانید نسبت به پشتیبان گیری از موارد لازم اقدام کنید و آن ها را ذخیره کنید و در قسمت درون ریزی هم فایل پشتیبان گیری که به فرمت xml است را وارد کرده و به این صورت بازگردانی اطلاعات را انجام دهید.

برای پشتیبان گیری در وردپرس روی گزینه ابزار کلیک کرده و از منوی زیر مجموعه آن برون بری را انتخاب نمایید.

پشتیبان گیری در وردپرس از طریق خود وردپرس

در صفحه نمایش داده شده نوع محتوایی را که می خواهید از آن ها پشتیبان بگیرید را انتخاب کنید اگر می خواهید همه محتوا ها را پشتیبان گیری کنید گزینه هر محتوایی را انتخاب کنید سپس دکمه «دریافت پرونده برون بری شده »را انتخاب کنید تا فایل xml محتوای شما دریافت شود.

پشتیبان گیری در وردپرس

درون ریزی فایل xml پشتیبان گیری

هنگامی که سایت شما به مشکل خورد و خواستید از فایل تهیه شده پشتیبانی گیری استفاده کنید می توانید وارد قسمت درون ریزی شوید و فایل را آپلود کرده و به این صورت بازگردانی اطلاعات شما انجام می شود.

 برای اینکار در قسمت ابزار ها روی گزینه درون ریزی کلیک کنید.

درون ریزی فایل پشتیبان گیری در وردپرس

در صفحه نمایش داده شده در قسمت چهارم روی گزینه اجرای درون ریز کلیک کنید. در صورتی که این امکان را فعال نکرده اید ابتدا روی « هم اکنون نصب کن» کلیک کنید سپس اجرای درون ریز را انتخاب کنید.

درون ریزی فایل پشتیبان گیری در وردپرس

در مرحله بعد لازم است که فایل xml که قبلا از قسمت برون ریزی دریافت کرده بودید را اینجا وارد کنید با انتخاب فایل از قسمت choose File فایل را انتخاب و با کلیک روی دکمه « بارگذاری پرونده و درون ریزی آن » فایل پشتیبان آپلود می شود.

بکاپ در وردپرس

در صفحه بعدی از شما می خواهد تا مطالب و نوشته های لازم را به یک نویسنده اختصاص دهید و در صورتی که هم می خواهید دانلود و درون‌ریزی فایل‌های پیوست  هم انجام شود تیک آن را هم فعال کرده و در پایان دکمه « تایید » را فشار دهید.

پشتیبان گیری در وردپرس بدون استفاده از افزونه

در پایان مشاهده می کنید که موارد لازم مطابق با فایل شما بازگردانی شده است و به این صورت بدون استفاده از افزونه به صورت دستی از سایت خود پشتیبانی گرفته و در موارد لازم آن را بارگیری و استفاده می نمایید.

پشتیبان گیری در وردپرس بدون استفاده از افزونه

پشتیبان گیری در وردپرس با استفاده از افزونه

WP-DB-Backup یکی از افزونه های پشتبان گیری در وردپرس است که کار با آن بسیار راحت است و با تعداد نصب بیش از چهارصد هزار نفر رضایت مندی نصب کنندگان را نشان می دهد.

با این افزونه پشتیبان گیری در وردپرس شما می توانید به راحتی اطلاعات خود را به صورت دستی یا خودکار پشتیبان گیری را انجام دهید. یکی از ویژگی های این افزونه این است که شما می‌تواندی تعیین کنید که پشتیبان گیری در ورپرس شما در چه زمان انجام شود،ساعتی،روزانه و یا هفتگی،که این کار در حالت خودکار امکان پذیر است.

افزونه های دیگری برای پشیبان گیری در وردپرس وجود دارد مانند: BackupBuddy، BackWPUp، BackUpWordPress ، Duplicator ، VaultPress اما در اینجا ما کار با افزونه WP-DB-Backup را به شما آموزش خواهیم داد که چگونه پشیبان گیری در وردپرس خود را آغاز کنید.با این افزونه می توانید به راحتی از پایگاه داده خود به صورت زمانبندی شده نسخه پشتیبان تهیه کنید.

1.ابتدا وارد پیشخوان ورد پرس خود شوید

پشتیبان گیری در وردپرس با استفاده از افزونه

2.در اینجا از منوی افزونه ها گزینه افزودن را انتخاب کنید

افزونه پشتیبان گیری در وردپرس

3.در اینجا اول نام افزونه (WP-DB-Backup) را جستجو می‌کنید سپس روی نصب افزونه کلیک می‌کنید.

پشتیبان گیری در وردپرس با استفاده از افزونه

4.سپس روی فعال کردن کلیک کنید

پشتیبان گیری در وردپرس با استفاده از افزونه

5.بعد از آن به قسمت ابزار ها رفته و روی پشتیبان گیری کلیک کنید

پلاگین پشتیبان گیری

6.در این بخش شما جداولی از اطلاعات وردپرس خود را می بیند که همان جداول دیتابیس شما می‌باشد که می‌توانید از همه ی آن ها پشتیبان بگیرید.

جدول ها در پشتیبان گیری وردپرس

7.در این صفحه شما تعیین می‌کنید که در چه زمان هایی پشتیبان گیری از وردپرس انجام گیرد

زمان بندی پشتیبان گیری در وردپرس

8.در  قسمت بعدی شما مشخص می‌کنید که پشتیبان گیری در وردپرس شما به چه صورت ذخیره شود،در سیستم شما و یا به ایمیلی که شما تعیین می‌کنید ارسال شود

ایمیل پشتیبان گیری در وردپرس

9.با کلیک بر روی پشتیبان بگیر به صفحه پشتیبان گیری هدایت می شوید،صبر کنید تا پشتیبان گیری به صورت کامل صورت گیرد

تایید پشتیبان گیری در وردپرس

پشتیبان گیری در وردپرس از طریق هاست

یک سیستم پشتیبان باید بخشی از هر استراتژی امنیتی وردپرس شما را داشته باشد،به طوری که اگر اتفاقی بیوفتد،می‌توانید نسخه قبلی را سریعا بازگردانید.درحالی که شما باید یک راه حل پشتیبان گیری خودکار وردپرس داشته باشید،داشتن سیستم پشتیبان چندگانه چیزی است که ما به شدت توصیه می‌کنیم. به این ترتیب اگر یکی از راه حل های پشتیبان شما با شکست مواجه شود، شما یک سیستم پشتیبان ثانویه برای بازگردانی به حالت قبل دارید.

در آموزش زیر نحوه پشتیبان گیری در وردپرس با استفاده از cPanel را توضیح می دهیم

1.به حساب cPanel خود وارد شوید،  صفحه ورود به سیستم cPanel خود بروید،به طور معمول نام دامنه شما یا آدرس آی پی / cpanel است.به عنوان مثال: http://yourdomainname.com/cpanel

ورود به cpanel2.در بخش فایل ها، روی آیکون Wizard Backup کلیک کنید.

دکمه backup wizard3.سپس روی دکمه Backup کلیک کنید

دکمه backup wizard

4.در زیر سرتیترSelect Partial Backup ، روی گزینه Home Directory””کلیک کنید

Select Partial Backup

5.روی دکمه Home Directory کلیک کنید تا یک کپی فشرده از دایرکتوری خود را دانلود کنید که با توجه به اندازه سایت شما، ممکن است کمی طول بکشد.

Home Directory

6.حالا که شما یک کپی از دایرکتوری خانه خود را در دستگاه خود دارید،در مرحله بعدی یک کپی از پایگاه داده وردپرس خود را دانلود کنید. برای رفتن به صفحه قبلی روی لینک « Go Back» کلیک کنید

go back دکمه

7.در قسمت ” Select Partial Backup”، روی پیوند “MySQL Databases” کلیک کنید

انتخاب Partial Backup

8.در آخر،روی پیوند پایگاه داده وردپرس خود کلیک کنید تا یک کپی از آن را به دستگاه محلی خود بارگیری کنید.

backup wizard

9.اکنون که یک کپی محلی از فایل های وردپرس خود دارید، توصیه میکنیم آنها را در یک مکان مناسب بایگانی کنید.حتی ممکن است بخواهید آنها را به یک پشتیبان ذخیره سازی اطلاعات از قبیل Dropbox بفرستید.

خلاصه این که اگر تمام مراحل راهنما را دنبال کرده اید،اکنون یک کپی از فایل ها و پایگاه داده های وردپرس خود دارید.

دریافت مقالات ناب

مقالات شبیه مقالات بالا رو هر هفته میفرستیم به ایمیلتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.