آموزش مدیریت بخش تنظیمات وردپرس

آموزش مدیریت بخش تنظیمات وردپرس

چکیده مقاله

پس از نصب و راه‌اندازی وردپرس، وبسایت شما بر اساس تنظیمات پیش‌فرضی که در این سیستم‌ مدیریت محتوا در نظر گرفته شده، اجرا می‌شود. اما همواره تمامی تنظیمات سازگار با نیازهای ما نیستند و گاهی لازم می‌شود تا قوانین عملکردی سایت را آن گونه که می‌خواهیم؛ مدیریت کنیم.

اگر قصد تغییر صفحه پیشفرض سایت خود را داشته، می‌خواهید با نحوه ویرایش ساختار پیوند یکتا آشنا شوید یا نیاز به شخصی‌سازی سایت خود دارید؛ در این صورت باید با نحوه کار با بخش تنظیمات وردپرس آشنا شوید.

آموزش مدیریت بخش تنظیمات وردپرس

در این مقاله مگاتم، به آموزش کامل، تصویری و قدم به قدم تمامی بخش‌های تنظیمات وردپرس برای سفارش‌سازی کامل بر اساس نیازهای سایت خواهیم پرداخت تا وردپرس را آن گونه که می‌خواهید تغییر دهید. تمامی گزینه‌های این بخش و هر تغییری که در تنظیمات در وردپرس قابل دسترس است را در این آموزش پوشش داده‌ایم.

بخش تنظیمات وردپرس چیست و چه کاربردی دارد؟

وردپرس قوانین قابل کنترلی را برای اجرای عملیات‌های خود در نظر گرفته است که با توجه به تفاوت هر سایت، ممکن است نیاز به دستورات متفاوتی باشد. از این رو بخش تنظیمات وردپرس در دسترس است تا با استفاده از آن بتوانید نحوه رفتار وردپرس را مدیریت کنید. این سیستم مدیریت محتوا از امکانات متعددی برخوردار است و این قابلیت‌ها همواره به آن شکلی که نیاز داریم؛ اجرا نمی‌شوند.

از این رو می‌توانیم با مراجعه به بخش تنظیمات در وردپرس، المان‌های مختلف سایت، قالب، پیشخوان، افزونه‌ها و داده‌ها را مدیریت کنیم. به طور پیش‌فرض 6 بخش اصلی برای مدیریت در بخش تنظیمات وردپرس در نظر گرفته شده است اما نصب برخی افزونه‌ها و امکانات می‌تواند موارد جدیدی را به آن اضافه کند.

ورود به بخش تنظیمات وردپرس

برای مدیریت تنظیمات وردپرس با وارد شدن در پیشخوان سایت به عنوان مدیر، از منوی کناری، موس را در پایین صفحه-سمت راست (در وردپرس فارسی)، بر گزینه «تنظیمات» نگه دارید. با این کار، زیر دسته‌های بخش تنظیمات به نمایش گذاشته می‌شود.

ورود به بخش تنظیمات وردپرس

  • عمومی – تنظیمات اصلی مانند عنوان، نشانی سایت، ایمیل، منطقه زمانی و…
  • نوشتن – انتخاب ساختار پیشفرض نوشته‌ها، دسته‌ها و ایمیل
  • خواندن – انتخاب صفحه اصلی پیش‌فرض، گزینه‌های تعداد نمایش محتوا و ایندکس موتور جستجو
  • گفتگو – مدیریت ویژگی بخش نظردهی
  • رسانه – مدیریت اندازه رسانه‌های قابل نمایش در سایت
  • پیوندهای یکتا – سفارش‌سازی ساختار پیوندهای یکتا سایت
  • خصوصی – انتخاب، ساخت یا ویرایش صفحه خط مشیء و قوانین حریم خصوصی سایت

با کلیک بر گزینه «تنظیمات» در منوی کناری وردپرس، به طور پیش‌فرض وارد گزینه اول یعنی بخش «عمومی» خواهید شد. در ادامه این مقاله به معرفی و نحوه تغییر بخش‌های مختلف تنظیمات در وردپرس یعنی 6 گزینه فوق، خواهیم پرداخت.

معرفی و آموزش بخش‌های تنظیمات وردپرس


تنظیمات عمومی وردپرس

بخش تنظیمات عمومی، شامل گزینه های اصلی و نمایشی است. تغییر عنوان و توضیحات متای سایت، ویرایش دایرکتوری سایت وردپرسی، تنظیم ناحیه زمانی و تاریخ، از گزینه های قابل کنترل در این بخش می‌باشند.

تنظیمات عمومی وردپرس

تغییر عنوان و توضیحات سایت در وردپرس

عنوان سایت – این گزینه، نام اصلی سایت در موتورهای جستجو، در تب مرورگر و هر بخشی که وبسایت شما با عنوان آن معرفی می‌شود را نشان می‌دهد. می‌توانید نام برند سایت را در این ناحیه وارد کنید.

معرفی کوتاه – توضیحات اضافی است که به تشریح هر چه بهتر سایت برای مخاطب به کار می رود. توضیحات وارد شده در تب مرورگر در کنار عنوان نمایش داده می‌شود.

تغییر نشانی اصلی، دایرکتوری، و ایمیل سایت در وردپرس

نشانی وردپرس (URL)، نشانی سایت (URL) و نشانی ایمیل – گزینه اول محل تعیین شده برای نصب وردپرس و ورود به آن است. به طور پیش‌فرض محل نصب وردپرس با آدرس عمومی سایت یکی است اما اگر می خواهید آدرس مجزایی را برای بخش عمومی در نظر گیرید؛ گزینه دوم را تغییر دهید. در بخش نشانی ایمیل می توانید رایانامه اصلی سایت برای بخش مدیریت و ورود به پیشخوان، درنظر گیرید.

عضویت – تعیین امکان یا عدم امکان عضویت در سایت

نقش پیش‌فرض کاربر تازه – در این گزینه می‌توانید نقش کاربر پس از عضویت را تعیین کنید. نقش محدوده اختیاراتی است که کاربر در اختیار دارد و برای مثال نقش نویسنده امکان ساخت، ویرایش و حذف مطالب خود را دارد.

زبان سایت – تعیین زبان پیشفرض مدیریت سایت و نواحی دیگر

تغییر ساعت و تاریخ سایت در وردپرس

تغییر ساعت و تاریخ سایت در وردپرس

ناحیه زمانی – انتخاب ناحیه پیش‌فرض برای نمایش و کار دیگر افزونه‌ها

ساختار تاریخ – انتخاب نحوه نمایش روز، ماه و سال

ساختار زمان – انتخاب نحوه نمایش ساعت به صورت 12 ساعته، 24 ساعته یا دلخواه

روز آغازین هفته – تعیین اولین روزهفته در تقویم سایت

تنظیمات نوشتن در وردپرس

بخش نوشتن در تنظیمات وردپرس به شما کمک می‌کند تا نوع و ساختار پیش‌فرض نوشته‌ها را انتخاب و نحوه ارسال آن با ایمیل برگزیده و همچنین سرویس‌هایی که می خواهید به روزرسانی سایت خود را به آن ها اطلاع دهید؛ وارد نمایید.

تنظیمات نوشتن در وردپرس

دسته پیشفرض نوشته‌ها – انتخاب دسته پیشفرض برای وبلاگ و نواحی اصلی نمایش پست‌ها

ساختار پیش‌فرض – انتخاب نوع فرمت ساختاری محتوا برای انتشار از میان موارد اصلی و وردپرس یا سفارشی‌شده توسط کاربر

نحوه ارسال پست در وردپرس با استفاده از ایمیل

سرویس دهنده ایمیل و درگاه – انتخاب آدرس ایمیل و درگاهی که با استفاده از آن می‌خواهید تا پست‌های خود را با سرویس ایمیل نوشته و به محض ارسال به وردپرس، در سایت منتشر نمایید.

شناسه ورود و رمزعبور – نام کاربری یا آدرس ایمیل و رمزعبوری که از آن برای واردشدن استفاده می‌کنید.

دسته پیش‌فرض برای فرستادن با ایمیل – مطالب ارسال‌شده با استفاده از ایمیل در این دسته ارسال می‌شوند.

سرویس‌های بروزرسانی – وردپرس، بروزرسانی‌های سایت را به سرویس های واردشده در هر خط در هر بار، اطلاع می‌دهد.

تنظیمات خواندن در وردپرس

در این قسمت از تنظیمات وردپرس توانایی تعیین بخش و میزان محتوای نمایشی برای کاربر و موتورهای جستجو را دارید.

تنظیمات وردپرس

تغییر صفحه اصلی از آخرین نوشته‌ها به یک برگه مشخص

صفحه نخست شما نمایش می‌دهد – دو گزینه «آخرین نوشته‌های شما» و «یک برگه یکتا» وجود دارد که در صورت انتخاب آخرین نوشته‌ها، آخرین مطالب به صورت وبلاگی، پشت سرهم بر اساس تنظیمات قالب نشان داده می‌شوند اما اگر گزینه دوم را انتخاب کنید؛ می‌توانید از فیلد «صفحه نخست»، برگه اختصاص داده شده به صفحه اصلی را برگزینید. «برگه نوشته‌ها» نیز، صفحه نمایش آخرین پست‌ها را تعیین می‌کند.

«بیشترین تعداد نوشته‌ها در هر برگه بلاگ» و «بیشترین تعداد نوشته‌ها در خوراک» نیز تعداد محتوا قابل نمایش را کنترل می‌کند.

برای هر نوشته در خوراک نمایش بده – گزینه «همه‌ی نوشته»، تمام محتوای مطلب را در خوراک سایت به نمایش می‌گذارد اما گزینه «خلاصه»، تنها تا مقدار خلاصه شده را به نمایش گذاشته و کاربر برای مطالعه ادامه مطلب باید بر روی لینک پست کلیک کند.

نمایش به موتورهای جستجو – در صورت فعال‌کردن این گزینه، وردپرس از موتورهای جستجو مانند گوگل می‌خواهد تا محتوای سایت را بررسی و بایگانی نکنند. در صورتی که سایت در دست ساخت است؛ این گزینه به کار می‌آید.

تنظیمات گفتگو در وردپرس

در این بخش می‌توانید تنظیمات مربوط به دیدگاه‌ها از جمله نحوه نمایش، مدیریت، رفتار و تصویر آواتار را کنترل کنید.

تنظیمات گفتگو در وردپرس

گزینه‌های پیشفرض نوشته – در این بخش می‌توانید در صورت لینک ‌دادن به دیگر نوشته‌ها در دیگر وبلاگ‌ها، آن ها را باخبر کرده و اجازه گذاشتن دیدگاه را به دیگران بدهید. پیشنهاد ما این است که دو گزینه اول غیر فعال باشد.

دیگر تنظیمات دیدگاه‌ها – در این بخش می توانید اطلاعات لازم برای ثبت دیدگاه توسط مخاطب را تعیین کرده و مقرر نمایید که برای ثبت نظر، فرد باید وارد سایت شود یا خیر. گزینه «بستن دیدگاه‌ها در نوشته….» تعیین می‌کند که پس از چند روز، امکان نظردهی در یک پست، غیرفعال شود. «صفحه‌بندی دیدگاه….» نیز تعیین می‌کند که چه تعداد از دیدگاه‌ها در یک صفحه نمایش داده و دیدگاه‌های بیشتر به صفحه دیگر منتقل شوند. می‌توانید چینش نمایش نظرات را در این گزینه تنظیم نمایید.

برایم نامه بفرستید هرگاه – تنظیم ارسال ایمیل اگر، شخصی در سایت نظر گذاشته یا نظر ثبت شده نیاز به بررسی داشته باشد.

پیش از این که دیدگاهی نمایان شود – «دیدگاه باید به صورت…» این گزینه تایید می‌کند که دیدگاه‌ها به صورت خودکار در سایت نشان داده نشوند و نیازمند تایید مدیر یا مسئول باشند. گزینه «نویسنده باید یک دیدگاه…» نیز شرط می‌کند که نویسنده نظر باید حداقل یک نظر تایید شده در سایت داشته باشد.

بررسی دیدگاه – گاهی انتشار برخی واژه‌ها یا لینک‌دهی در دیدگاه‌ها از نظر مدیریت سایت مجاز نیست و وی می‌تواند محدودیت‌های این چنین را برای ثبت دیدگاه در نظر گیرد. در فیلد عدد این بخش، می‌توانید تعداد لینک‌های موجود در یک نظر را برای انتشار بدون تایید، تنظیم کنید.

تنظیمات خواندن وردپرس

تنظیم آواتار کاربران در وردپرس

آواتار یا نیم رخ، تصویر نمایه‌ای است که در کنار اسم کاربر نمایش داده می‌شود. اگر کاربری تصویر مشخصی در گراواتار یا مدیریت کاربری خود وارد کرده باشد؛ در صورت فعال بودن گزینه «نمایش نیم رخ‌ها»، به نمایش گذاشته می شود.

بیشترین رتبه بندی – در این بخش می‌توانید محدودیت هایی را برای نمایش آواتار، تعیین کنید. اگر برای شما مهم است که تنها آواتارهای مناسب برای تمام سنین نمایش داده شوند و موارد غیراخلاقی حذف شوند؛ گزینه اول (G: مناسب برای همه مخاطبین) را انتخاب کنید.

می‌توانید در بخش «نیم رخ پیش‌فرض»، یک تصویر یا مجموعه تصاویر مشخصی را برای تصویر نمایه کاربرانی که خود آواتاری تعیین نکرده اند؛ درنظر گیرید.

تنظیمات رسانه در وردپرس

تنظیمات وردپرس به شما امکان شخصی‌سازی ابعاد انواع تصاویر بندانگشتی، میانه و بزرگ را در این بخش می‌دهد.

تنظیمات رسانه وردپرستغییر ابعاد تصاویر در تنظیمات وردپرس

اندازه‌ی بندانگشتی، اندازه‌ی میانه و اندازه‌ی بزرگ – امکان تنظیم پهنا و ارتفاع پیش‌فرض برای هر یک از دسته بندی های رسانه های وردپرس در این بخش وجود دارد. گزینه «بریدن تصاویر بندانگشتی…» در صورت فعال‌بودن، تنظیم می‌کند که تصاویر اگر بخواهند به شکل بندانگشتی نمایش داده شوند؛ به اندازه ابعاد تعیین شده، بریده شوند. در صورت فعال نبودن این گزینه، تصاویر به نسبت ابعاد بدون بریده شدن، نمایش داده می‌شوند. توجه داشته باشید که تغییر این تنظیمات، تصاویر از قبل وارد شده را ویرایش نمی‌کند و این مقررات برای موارد جدید در نظر گرفته می‌شود.

در حال بارگذاری پرونده‌ها – با فعال‌کردن این گزینه، وردپرس تصاویر را با طبقه‌بندی‌های ماهانه و سالانه برای مدیریت بهتر، مرتب می‌کند.

تنظیمات پیوندهای یکتا در وردپرس

تنظیمات پیوندهای یکتا وردپرس

شاید مهم‌ترین بخش تنظیمات وردپرس مربوط به پیوندهای یکتا باشد. در این قسمت می‌توانید ساختار پیوند یکتا ساخته شده برای هر مطلب را تعیین کنید. گزینه ساده پس از آدرس سایت، تنها کد مطلب را قرار می‌دهد.

گزینه‌های دیگر با توجه به اسمی که دارند، موارد دیگر را در پیوند یکتا جای‌گذاری می‌کنند اما با انتخاب گزینه ساختار دلخواه، می‌توانید به صورت سفارشی، از موارد در دسترس گزینش کنید. برای مثال با انتخاب گزینه آخر، می توانید المان‌هایی مانند روز، عدد، کد، نام و… را با استفاده از دکمه‌های زیر آن، اضافه کنید.

اختیاری – اگر شکل متفاوت از المان‌های فوق را نیاز دارید، می‌توانید مبنای اختیاری را برای دسته‌ها یا برچسب‌ها وارد کنید.

پیشنهاد ما این است که از بخش موارد دلخواه گزینش کنید و نیاز چندانی به بخش اختیاری نیست. برای وبلاگ های معمولی، استفاده از «نام نوشته»، می‌تواند کافی باشد اما سایت‌های بزرگ ممکن است نیاز داشته باشند تا ساختارهای دیگری را به نام نوشته مانند تاریخ، اضافه کنند تا مطالب متمایز از دیگری منتشر شوند.

تنظیمات حریم خصوصی در وردپرس

تنظیمات حریم خصوصی وردپرس

هر وبسایت تحت قوانین ملی، بین المللی یا محلی باید پیش رود و از این رو باید به مخاطبان خود گوش زد کنید که این وبسایت خارج از محدوده قانون فعالیت نمی‌کند. همچنین مدیریت یک سایت یا مجموعه، ممکن است قوانین اختصاصی را نیز در کنار مقررات قانونی در نظر گیرد و باید کاربر را از آن آگاه سازند. وجود برگه حفظ حریم خصوصی، کاربر را از پیامدهای رفتار خود باخبر می‌کند و او را آگاه می‌سازد که این سایت در پوشش چه قوانینی فعالیت می‌کند و کاربر ممکن است چه اطلاعاتی را در سایت ذخیره یا به اشتراک بگذارد.

به طور پیش‌فرض یک برگه حریم خصوصی (Privacy Policy)، توسط وردپرس برای سایت شما ساخته می‌شود. اگر قصد ایجاد یک صفحه اختصاصی برای موضوع حریم شخصی دارید؛ به این قسمت مراجعه نمایید. در بخش «تعیین برگه حفظ حریم خصوصی»، می‌توانید از میان برگه‌های موجود یک مورد را انتخاب نموده یا برگه جدیدی بسازید و آن را مطابق میل خود ویرایش نمایید.

دریافت مقالات ناب

مقالات شبیه مقالات بالا رو هر هفته میفرستیم به ایمیلتون

۲ پاسخ

    1. ممنون از ارائه دیدگاهتون – کانال یوتیوب مگاتم رو برای آموزش های بیشتر ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.