آموزش نصب ، مدیریت، کار و ویرایش افزونه‎ های وردپرس

افزونه های وردپرس- مگاتم

چکیده مقاله

وردپرس به عنوان محبوب‎ترین سیستم مدیریت محتوا از قابلیت‎های فراوانی برخوردار است اما نیازهای امروزی یک سایت بسیار گسترده می‌باشد و توسعه‌دهندگان این سیستم نمی‌توانند تمامی نیازهای کاربران را فراهم نمایند. در اینجا است که استفاده از پلاگین یا همان افزونه‎های وردپرس به کار می‌آید. افزونه‎های وردپرس قابلیت‌های جدیدی را به این محیط افزوده یا آن را به شکل موردنیاز کاربر ویرایش می‌کنند. در واقع با نصب افزونه وردپرس، امکاناتی به سایت شما افزوده خواهد شد که بدون نیاز به دانش فنی در دسترس شما خواهد بود.

آموزش نصب افزونه وردپرس

چه یک کاربر حرفه‌ای باشید و چه یک شخص مبتدی، برای راه‌اندازی یک سایت، پس از نصب وردپرس، به افزونه‎های وردپرس نیاز خواهید داشت و برای این کار باید با نحوه استفاده، نصب، افزودن، مدیریت و کار با پلاگین‌های وردپرسی آشنا شوید. در ادامه به آموزش تصویری و کامل نحوه کار با بخش افزونه‌های وردپرس خواهیم پرداخت.

افزونه‎های وردپرس چیست؟

افزونه (Plugin)، یک بسته جانبی برای افزودن قابلیت‌ها یا ویرایش بخشی از امکانات یک مجموعه اصلی است. برای مثال وردپرس از تنظیمات قدرتمندی برای پشتیبان گیری از اطلاعات سایت برخوردار نیست اما می‌توان با افزودن یک افزونه، امکان پشتیبان گیری را به آن افزود. بدون اینکه نیاز به دانش فنی در کد نویسی برای ساخت ابزار پشتیبان سازی باشد.

حال برخی از این افزونه‌ها توسط توسعه‌دهندگان اصلی وردپرس به صورت بسته جانبی و خارج از هسته اصلی عرضه می‌شوند که به اختیار کاربر قابل افزودن است و برخی توسط دیگر برنامه‌نویس‌ها، سازگار با فضای وردپرس تهیه می‌شوند. این مسئله مانند خرید یک خودرو است که مواردی به عنوان لوازم اصلی و مواردی به صورت گزینه‌های اضافی (آپشن) برای یک خودرو قابل‌خریداری یا دریافت است.

آیا استفاده افزونه‌های وردپرس رایگان است؟

تعداد بالایی از افزونه‌های وردپرس رایگان هستند. این افزونه‌ها را می‌تواند از مخزن وردپرس یا دیگر منابع دریافت کرد اما استفاده قانونی از برخی افزونه‌های حرفه‌ای و تجاری، شامل هزینه‌هایی خواهد بود. به طور کلی افزونه‌های تجاری از امکانات ویژه‌ای برخوردار هستند که یک گروه برنامه‌نویسی به صورت حرفه‌ای بر تولید و توسعه آن تمرکز دارد و استفاده از آن‌ها، قابلیت‌های ویژه‌ای را به سایت شما اضافه می‌کند.

مگاتم هر افزونه وردپرس را خریداری و سپس به زبان فارسی ترجمه نموده و شما می توانید از این افزونه های تجاری با امکانات کامل برای سایت خود استفاده کنید. البته افزونه‌های وردپرسی رایگان فوق‌العاده بسیاری یافت می‌شود اما گاهی برای دستیابی به امکانات بیشتر نیاز است تا از یک نمونه تجاری استفاده نمود.

بخش افزونه‎های وردپرس

برای استفاده و مدیریت افزونه‎های وردپرس، افزودن و نصب پلاگین‌ها و ویرایش برخی از آن‌ها، باید ابتدا به بخش افزونه‎های وردپرس مراجعه نمایید. برای این کار با وارد شدن به پیشخوان وردپرس سایت خود، از منوی سمت راست در وردپرس فارسی بر گزینه «افزونه‌ها» (Plugins)، کلیک نمایید.

بخش افزونه‌های وردپرس

این دسته شامل سه بخش زیر است:

  • افزونه‌های وردپرس نصب‌شده
  • افزودن
  • ویرایشگر

با نگه‌داشتن موس روی گزینه افزونه های وردپرس، سه گزینه فوق نمایش داده می‌شود و با کلیک بر این گزینه به بخش افزونه‌های نصب‌شده انتقال داده می‌شوید.

افزونه‌های نصب‌شده (نصب، حذف، فعال، غیرفعال کردن)

افزونه های وردپرس نصب‌شده به شما موارد نصب‌شده فعال و غیرفعال را نشان می‌دهد. شما در این بخش می‌توانید موارد موردنظر خود را فعال، غیرفعال یا حذف نمایید.

تفاوت افزونه‌های فعال و غیرفعال در وردپرس

پس از نصب یک افزونه، می‌توان تعیین نمود که آن روشن یا خاموش باشد. یک افزونه فعال، آماده به کار و حاضر است و خدمات آن در دسترس است. افزونه‌های فعال بر روی سایت شما تأثیر می‌گذارند و می‌توان به آن‌ها از طریق منوی پیشخوان، دسترسی داشت.

تفاوت افزونه‌های غیرفعال در این است که به جای حذف شدن، تنها تأثیر آن‌ها بر روی سایت به صورت موقت، متوقف و بخش دسترسی به افزونه حذف می‌شود. با این کار فایل و اطلاعات افزونه از بین نمی‌رود اما می‌توان آن را برای استفاده مجدد در زمانی دیگر، غیرفعال نمود. ممکن است به برخی افزونه‌ها تنها در شرایط و بازه‌های خاصی نیاز داشته باشید و در باقی اوقات می‌توان آن را غیرفعال نمود تا حجم بارگذاری سایت، بیهوده بالا نرود.. افزونه‌های فعال (A) با پس‌زمینه آبی و افزونه‌های غیرفعال (B) با پس‌زمینه سفید نمایش داده می‌شوند.

تفاوت افزونه‌های وردپرس

 

با استفاده از شماره‌گذاری تصویر فوق، کاربر ناحیه‌های مختلف را توضیح می‌دهیم.

1-نوع افزونه‌ها – در این ناحیه می‌توان افزونه‌ها را بر اساس وضعیتی که دارند فیلتر نمود. برای مثال با کلیک بر افزونه‌های فعال، تنها موارد فعال نمایش داده خواهد شد و افزونه‌های غیرفعال مخفی می‌شوند.

2-این فیلد جستجو امکان پیدا کردن سریع یک افزونه در فهرست‌های بلند با غربال کردن بر اساس کلمات کلیدی مشخص را به شما می‌دهد.

3-در این بخش می‌توان پس از انتخاب چند افزونه، به صورت چندتایی و دسته‌جمعی، موارد انتخاب‌شده را حذف، فعال یا غیرفعال نمود.

4-تمامی افزونه‌ها یا افزونه‌های یک دسته موردنظر در این لیست نمایش داده می‌شود. عنوان در ستون «نام افزونه» و اطلاعاتی از آن در ستون «توضیحات» قرار می‌گیرد.

در ستون افزونه می‌توان در صورت فعال بودن، آن را فعال و در صورت غیرفعال بودن، فعال نمود. همچنین دکمه «پاک کردن»، امکان حذف افزونه‌های غیرفعال را به شما می‌دهد. ممکن است گزینه‌های بیشتری مانند «تنظیمات» و… نیز در زیر هر افزونه موجود باشد.

برای مدیریت چند افزونه به صورت هم‌زمان، برای انتخاب آن‌ها با کلیک بر جعبه چک در کنار هرکدام، موارد موردنظر خود را انتخاب و سپس از طریق فیلد شماره 3 در بالا یا پایین صفحه، از منوی کشویی، یکی از گزینه‌های موردنظر، فعال کردن، غیرفعال کردن، به‌روزرسانی یا پاک کردن را انتخاب و سپس بر روی دکمه اجرا کلیک نمایید.

افزودن و نصب افزونه های وردپرس

امکان نصب افزونه‌های وردپرس از طریق مخزن وردپرس یا به صورت دستی وجود دارد. در مخزن وردپرس حجم عظیمی از افزودنی‌های کاربردی و رایگان وجود دارد اما می‌توان پلاگین‌های تجاری یا مواردی را که از دیگر منابع دریافت کرده‌اید را با روش بارگذاری افزونه، نصب نمایید.

افزودن افزونه از مخزن وردپرس

از منوی کناری پیشخوان در دسته افزونه‌ها، وارد زیردسته «افزودن» شوید. این بخش به شما کمک خواهد کرد تا با افزونه‌های محبوب آشنا شده یا با جستجوی یک عبارت یا عنوان، یک، نتائج مرتبط را  بیابید.

مخزن افزونه های وردپرس

 

1-این دسته‌ها، موارد محبوب و برجسته را پیشنهاد می‌کند. اگر به‌تازگی وردپرس را نصب‌کرده‌اید. می‌توانید از این دسته‌ها، افزونه‌های ضروری یا محبوب را پیدا کنید.

2-اگر به دنبال یک افزونه به‌خصوص هستید یا می‌خواهید با افزونه‌های مربوط به یک موضوع آشنا شوید؛ می‌توانید در فیلد جستجو، عنوان افزونه یا یک عبارت مانند “yoast” – برای مثال برای پیدا کردن افزونه‌های سئو – را جستجو کنید.

افزونه های وردپرس

 

3-با جستجو یک عبارت یا انتخاب موارد محبوب، نتایجی به نمایش گذاشته می‌شود. در هر جعبه می‌توان تصویر، امتیاز و تاریخ آخرین به‌روزرسانی را مشاهده کرد. برای نصب کردن افزونه انتخابی بر دکمه «هم اکنون نصب کن» کلیک کرده و پس از پایان نصب، برای فعال‌سازی افزونه، در همان نقطه، بر روی «فعال کردن» کلیک کنید. گزینه جزئیات بیشتر، پنجره شناوری حاوی اطلاعات بیشتر و تصاویر افزونه را به شما نمایش می‌دهد.

فعال کردن افزونه های وردپرس

با فعال کردن، به صفحه افزونه‌های نصب‌شده با پیام نصب موفقیت‌آمیز انتقال داده می‌شوید. همان‌طور که در تصویر زیر می‌بینید؛ پلاگین موردنظر فعال‌شده است.

افزونه های نصب شده وردپرس

افزودن افزونه به صورت دستی با استفاده از فایل

اگر نسخه به خصوصی از یک افزونه را – که در مخزن وردپرس وجود ندارد – از منبع دیگری دانلود کرده یا یک افزونه تجاری را خریداری نموده‌ و فایل نصب پلاگین را در دست دارید؛ در این صورت، می‌بایست فایل پلاگین را به صورت دستی در سایت آپلود نمایید.

امکان افزودن فایل پلاگین به صورت دستی از طریق پنل مدیریت هاست امکان‌پذیر است اما اگر افزونه شما نکته به خصوصی ندارد، می‌توان به‌سادگی آن را از طریق پیشخوان وردپرس نصب نمود.

برای آپلود افزونه‌های وردپرس درون سایت از طریق پیشخوان، ابتدا باید فایل نصب پلاگین با فرمت .Zip را فراهم کرده و آن را در فضای ذخیره‌سازی دستگاه قرار دهید. مطمئن شوید که فایل نصبی صحیح را برای آپلود فراهم کنید.

فروشندگان پلاگین‌ها، به‌طور معمول، یک فایل آرشیو حاوی فایل  Zip و دیگر مستندات را به شما تحویل می‌دهند و ممکن است نیاز باشد تا ابتدا فایل آرشیو را از آرشیو اصلی خارج نموده و سپس آن را آپلود نمایید. توجه کنید که نیازی به استخراج فایل نصب اصلی وجود ندارد.

1-ابتدا به بخش «افزونه‌ها» و زیر دسته «افزودن» در پیشخوان وردپرس مراجعه نمایید.

2-در این بخش بر روی دکمه «بارگذاری افزونه» در بالای صفحه کلید کنید.

بارگزاری افزونه وردپرس

3-بخشی برای بارگذاری فایل نصب افزونه نمایان خواهد شد. بر روی دکمه «انتخاب فایل» کلیک کنید تا پنجره کاوشگر ویندوز برای انتخاب فایل موردنظر باز شود.بارگزاری افزونه های وردپرس

4-به محل فایل نصب مراجعه نمایید و آن را انتخاب کنید.

5-پس از انتخاب فایل آرشیو افزونه، بر روی دکمه Open کلیک کنید.

بازکردن فایل افزونه وردپرس

6-پس از انتخاب فایل، کمی صبر کنید. اگر به پایین مرورگر خود توجه نمایید؛ می‌بینید که درصد پروسه آپلود فایل در حال نمایش است. پس از آپلود با صفحه نصب افزونه مواجه خواهید شد که باید منتظر بمانید تا مراحل «گشودن بسته‌ی فشرده» و «در حال نصب افزونه» به پایان رسیده و پیام «افزونه به خوبی نصب شد»، دیده شود.

پس از این، دو گزینه در زیر این متن به نمایش گذاشته می‌شود که به معنای تائید موفقیت‌آمیز بودن عمل نصب است. اکنون دو اختیار خواهید داشت. با کلیک بر دکمه «فعال کردن افزونه»، پلاگین نصب‌شده، به‌طور مستقیم فعال خواهد شد و گزینه «بازگشت به نصب کننده افزونه»، افزونه را غیرفعال نگه خواهد داشت و شما را به صفحه افزودن افزونه بازخواهد گرداند. با این کار افزونه نصب‌شده اما با مراجعه به بخش «افزونه‌های نصب‌شده» می‌توان آن را فعال کرد یا حذف نمود.

فعال کردن افزونه های وردپرس

ویرایش افزونه‌های وردپرس

این افزودنی‌ها می‌توانند به ما کمک کنند تا وردپرس را به آنچه می‌خواهیم نزدیک‌تر کنیم اما گاهی یک افزونه تمامی نیاز ما را برآورده نمی‌کند و نیاز است تا آن را آن طور که به کارمان خواهد آمد، ویرایش کنیم. البته اگر در این زمینه مهارت داشته باشیم.

ویرایشگر افزونه وردپرس به شما این امکان را می‌دهد تا پرونده‌ها و کدهای هر یک از افزونه‌های وردپرس را مشاهده کرده و آن‌ها را به دلخواه ویرایش کنید.

توجه، بهتر است پیش از ورود به این بخش، نکات زیر را در نظر گیرید.

  • اهمیت پشتیبان گیری پیش از ویرایش – با دست‌کاری کد افزونه، این کار موجب تغییراتی در پلاگین و سایت خواهد شد. پس بهتر است یک نسخه بکاپ از پلاگین و وردپرس را پیش از ویرایش آماده کنید تا اگر به نتیجه مطلوب نرسیدید؛ آن را به حالت قبل بازگردانید.
  • از دست رفتن ویرایش‌ها با به‌روزرسانی – با آپدیت هر یک از افزونه‌ها، کدهای آن‌ها از نو نوشته خواهد شد و موارد شخصی‌سازی‌شده از دست خواهد رفت. بهتر است پیش از ویرایش، این تغییرات را از سازنده افزونه بخواهید. در غیر این صورت برای حفظ تغییرات از به‌روزرسانی‌ها محروم خواهید شد.
  • تنها در صورت داشتن مهارت کافی و تجربه وارد این بخش شوید. در غیر این صورت از یک شخص آشنا با ویرایش و کد نویسی کمک بگیرید یا به دنبال یک افزونه و راه‌حل دیگر باشید.

برای ورود به بخش ویرایشگر افزونه، از دسته «افزونه‌ها» در منوی پیشخوان وردپرس، بر گزینه «ویرایشگر» کلیک کنید. با ورود به این بخش، وردپرس به شما نسبت به این کار هشدار خواهد داد.

بهتر است متن هشدار را کامل و در صورت آگاهی از این اقدام بر روی دکمه «متوجه‌ام» کلیک کنید، در غیر این صورت، «بازگشت» را انتخاب نمایید.

هشدار ویرایش افزونه های وردپرس

با این کار اجازه دیدن ویرایشگر وردپرس را خواهید داشت. در این آموزش به نحوه ویرایش افزونه‌های وردپرسی نخواهیم پرداخت، بلکه شما را با این محیط آشنا خواهیم کرد.

ویرایش افزونه های وردپرس

A.این عنوان، افزونه در حال ویرایش را نشان می‌دهد. به طور پیش‌فرض، با باز کردن ویرایشگر، اولین افزونه به ترتیب حروف الفبای انگلیسی نمایش داده می‌شود.

B.اگر به دنبال ویرایش افزونه دیگری هستید، از این بخش، با باز کردن منوی کشویی، افزونه موردنظر را انتخاب و سپس بر روی دکمه گزینش کلیک کنید.

C.این بخش فایل‌ها و پرونده‌های افزونه انتخابی را نمایش می‌دهد. با انتخاب یک افزونه، اولین فایل یا فایل اصلی در بخش بعد قابل‌ ویرایش است اما اگر به دنبال ویرایش پرونده دیگری هستید، ابتدا آن را از این لیست انتخاب نمایید. با این کار، کدهای این فایل در ناحیه ویرایشگر نشان داده می‌شود.

D.با انتخاب یک پرونده در ناحیه C، در ناحیه D، امکان مشاهده و ویرایش کدهای آن فراهم‌شده است. در این بخش می‌توانید قسمتی از کدهای یک فایل را ویرایش یا حذف نموده و رشته کدهای موردنظر خود را اضافه کنید.

E.خطوط بسیاری از کدها را می‌توان در هر فایل یافت و این کار را برای پیدا کردن یک عبارت یا تابع به‌خصوص سخت می‌کند. برای پیدا کردن یک عبارت، رشته یا تابع مشخص، آن را در فیلد این ناحیه وارد نموده و سپس بر روی دکمه یافتن کلیک کنید تا نتیجه‌های مشابه نمایان شوند.

F.پس از انجام تغییرات موردنظر، برای ذخیره‌سازی این موارد، نیاز است تا بر روی دکمه به‌روزرسانی پرونده کلیک کنید تا شخصی‌سازی افزونه با موفقیت ثبت شود.

فیلم آموزشی افزونه های وردپرس

این فیلم را مشاهده کنید تا به سوال های احتمالی که در ذهن دارید برسید و در صورتی که هم هر گونه مشکل در بخش افزونه های وردپرس داشتید و  یا راهنمایی خواستید آن ها را در بخش نظرات بیان کنید تا به شما پاسخ دهیم.

 

 

دریافت مقالات ناب

مقالات شبیه مقالات بالا رو هر هفته میفرستیم به ایمیلتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.