آموزش رفع مشکل ویروسی شدن سایت وردپرسی

آموزش رفع مشکل ویروسی شدن سایت وردپرسی
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email

چکیده مقاله

احتمالاً حالا که وارد این مقاله شدید با مشکل قرمز شدن صفحه وردپرس و نمایش پیغام This site ahead contains harmful programs در سایت وردپرسی خود مواجه شدید که باعث شده نگران این مسئله باشید. باید بگوییم که این خطا به دلیل این ایجاد می‌شود که گوگل تشخیص داده است سایت شما هک شده یا اینکه فعالیت مشکوک در مقابل هک شدن را دارد.

در این مقاله قصد دارم به نحوه برطرف کردن مشکل ویروسی شدن وردپرس پرداخته و چگونگی رفع این مشکل را برایتان توضیح دهم که به کمک آن می‌توانید خطای This site ahead contains harmful programs در وردپرس را برطرف کنید.

علت ویروسی شناخته شدن وردپرس چیست؟

بعضی اوقات هم پیش می‌آید که حتی با وجود رفع خطای هک شدن وردپرس، این ارور همچنان نشان داده می‌شود. دلایل مختلفی باعث ایجاد این مشکل می‌شوند اما در حالت کلی بیشتر این موارد شامل کدهای آلوده است که در اثر استفاده از قالب یا افزونه آلوده رخ می‌دهد.

این طور به نظر می‌رسد که وب سایت شما هک شده و در حال توزیع بدافزار هستید. وقی این حالت رخ می‌دهد قطعه کدی در وب‌سایت آلوده شما قرار دارد که گسترش یافته و در سیستم بازدیدکنندگان و حتی در برخی موارد به سایت دیگران هم رخنه می‌کند.

اگر گوگل این کد مشکوک را پیدا کند که، وب سایت را با این اخطار علامت گذاری می‌کند. در نتیجه کاربرانی که با مرورگر گوگل کروم وارد سایت می‌شوند با تصویری مشابه زیر مواجه خواهند شد.

رفع ارور This site ahead contains harmful programs در وردپرس

یکی دیگر از دلایلی که باعث می‌شود سایت شما دچار این مشکل شود، نمایش تبلیغات از شبکه‌های تبلیغاتی با کیفیت پایین است. این شبکه‌ها ممکن است گاهی تبلیغات مرتبط با وب سایت‌های توزیع کد مخرب را نشان دهند؛ در نتیجه سایت شما هم با عنوان یک ناشر در این مورد شناسایی شده و دچار این خطا خواهد شد.

برای یافتن این کدهای مخرب راهکارهای مختلفی وجود دارد که یکی از ساده‌ترین آنها این است که مانند نمونه زیر از خود گوگل کمک بگیرید. کافی است به جای دامنه megatheme.net نام دامنه خود را در بخش انتهایی آدرس وارد کنید.

https://www.google.com/safebrowsing/diagnostic?site=megatheme.net

حالا بیایید ببینیم که برای یافتن این کدهای مخرب و رفع خطاها چه راهکارهایی وجود داشته و باید چه مراحلی را طی کنیم؟

رفع ارور This site ahead contains harmful programs

قبل از شروع، لطفاً یک نسخه پشتیبان کامل از سایت خود تهیه کنید تا اگر مشکلی رخ داد، مشکلات را از اینی که هست بدتر نکنید. در صورتی هم که به تازگی نسخه پشتیبان تهیه کردید پیشنهاد می‌کنم که به آن اکتفا نکرده و از جدیدترین نسخه استفاده کنید.

1. از یک پشتیبان وردپرس کمک بگیرید

حذف کدهای مخرب از وردپرس و بازیابی وب سایت می‌تواند یک کار بسیار پیچیده و بسیار زمانبر باشد. شما باید تک تک فایل‌ها و کدهای موجود در ان را بررسی کرده و ببینید که مشکل از کجا ناشی شده است. مسلماً این کار نیاز به دانش و تخصص دارد که باید از یک پشتیبان وردپرس کمک بگیرید.

بعضی اوقات حتی وقتی سایت خود را به طور کامل درست می‌کنید، کد مخرب باز هم می‌تواند وارد آن شود که این حالت زمانی رخ می‌دهد که هکر از در پشتی استفاده کرده باشد. یعنی راه‌های دیگری را برای هک مجدد در سایت تعریف کرده باشد.

منظور از در پشتی روشی برای دور زدن احراز هویت عادی و به دست آوردن دسترسی از راه دور به سرور و مدیریت سایت است، در حالی که هیچ ردی از آن را نمی‌توانید ببینید، گفته می‌شود. پیدا کردن آن هم کار آسانی نیست. کافی است رمز شما لو رفته یا بخاطر بی دقتی‌های بسیار ساده مثل تغییرات سطح دسترسی یا اضافه کردن کدهایی که نمی‌دانید واقعاً چه کاری انجام می‌دهند قفل این در را برای هکر باز کنید.

حتی اگر موفق شدید این در پشتی را شناسایی کرده و دسترسی را ببندید، باید کلیه فایل‌های موجود در سایت برای افزونه‌ها، قالب، هسته وردپرس و حتی فایل‌هایی که اصلاً نیازی نیست وجود داشته باشند را بررسی کنید. جدایی از این پایگاه داده نیز باید بررسی شود.

 

شناسایی این موارد هم نیاز به دانش و تخصص دارد که از عهده هر کسی بر نمی‌آید.

2. استفاده از افزونه Sucuri

این روش در واقع یک روش پیشگیری قبل از درمان است و در همه موارد برای زمانی که سایت شما هک شده باشد راهکار خوبی ارائه نمی‌دهد.

برای این منظور باید از افزونه‌ها و نرم افزارهایی همچون Sucuri برای این کار کمک بگیرید. Sucuri یک سرویس مانیتورینگ و امنیت وب سایت برای کاربران وردپرس است. این سایت به صورت 24/7 روی فعالیت‌های سایت شما نظارت می‌کند، هرگونه اقدام برای هک در سایت را شناسایی و به صورت خودکار مسدود می‌کند تا اینکه تصمیم بگیرید چه رفتاری با آن داشته باشد. در نتیجه از آلوده کردن سایت شما جلوگیری خواهد شد.

3. نمایش خطا به صورت اشتباه

گاهی اوقات خطای This site ahead contains harmful programs به صورت کاملاً اشتباه و بر اساس ریپورت کاربران ایجاد می‌شود. یعنی کسانی که رقبای شما هستند با غرض خاصی سایت شما را به عنوان فیشینگ ریپورت می‌کنند که ریپورت به تعداد زیاد گاها می‌تواند نتیجه بخش باشد. در چنین شرایطی کافی است به لینک https://safebrowsing.google.com/safebrowsing/report_error/?hl=en مراجعه کرده و فرم مربوطه را پر کنید.

علت ویروسی شناخته شدن وردپرس چیست؟

همانطور که در تصویر می‌بینید کافی است آدرس دامنه خود را وارد کرده و در فیلد Comments هم توضیحاتی در این خصوص که اختیاری است را وارد کنید. پس از ارسال فرم سایت شما بررسی شده و اگر اشتباهی رخ داده باشد مشکل برطرف خواهد شد.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print

دریافت مقالات ناب

مقالات شبیه مقالات بالا رو هر هفته میفرستیم به ایمیلتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.