آموزش رفع خطای 502 در وردپرس

آموزش رفع ارور 502 در وردپرس
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email

چکیده مقاله

یکی از مشکلات رایجی که مدیران سایت‌ها با آن مواجه می‌شوند به وجود آمدن ارور 502 در سایت است که دلایل مختلفی دارد. از آنجایی که خطای 502 کمتر رخ می‌هد و کاربران با آن زیاد آشنا نیستند در گوگل به دنبال عباراتی همچون ارور 502 یعنی چی خواهند بود. ما در این مقاله قصد داریم به بررسی خطای 502 bad gateway پرداخته و روش‌های مختلف برای رفع این مشکل را در وردپرس بررسی کنیم.

ارور 502 bad gateway چیست؟

وقتی شما از یک سایت بازدید می‌کنید، ابتدا درخواستی را در آدرس بار مرورگر برای لود سایت مورد نظر که همان وارد کردن آدرس است درخواست می کنید. این یک درخواست کلی است که به سمت سرور یا همان هاست سایت ارسال می‌شود. حال باید منتظر بمانید تا سرور درخواست شما را بررسی کرده و پاسخ مناسبی برای آن ارسال کنید.

با ارسال درخواست اگر همه چیز سر جای خود باشد انواع فایل‌هایی که برای آن صفحه مورد نیاز هستند شروع به لود شدن کرده و اطلاعات پویا که در دیتابیس نیز قرار دارند شروع به نمایش دادن می‌کنند که در نهایت با یک صفحه وب مواجه می‌شوید.

اما ماجرا همیشه اینطور ساده نیست. کانفیگ یک سرور برای اینکه زیر بار فشار نباشد و از حملات نیز تا جای ممکن در امان باشد زمان‌های خاصی را برای این پاسخ دادن در نظر گرفته است که اگر تا زمان تعیین شده پاسخ بررسی نشود دیگر ادامه کار صورت نخواهد گرفت. یا در برخی موارد نیاز است که به دلیل مشکلات تحریم که برای کاربران ایرانی وجود دارد از سرورهای پروکسی برای ارسال درخواست استفاده شود که مشکلی در اتصال به پروکسی رخ می‌دهد. در نهایت همه این موارد باعث می‌شود تا با ارور 502 bad gateway در وردپرس مواجه شوید.

آموزش رفع ارور 502 در وردپرس و چگونگی رفع خطای 502 bad gateway

آموزش رفع خطای 502 در وردپرس

البته ناگفته نماند که خطای 502 صرفاً محدود به وردپرس نست و در هر سیستم مدیریت محتوایی وجود دارد. پیش از این نیز در مقالات متعدد خطاهای رایج وردپرس نیز ذکر کردیم که ارورهایی که به صورت 5XX هستند مربوط به سرور می‌باشند.

علت ارور 502 bad gateway می‌تواند دلایل دیگر هم داشته باشد که به صورت کلی شامل موارد زیر هستند.

  • وجود خطا در دیتابیس وردپرس
  • ایجاد مشکل در سرور پروکسی و قطع اتصال
  • ایجاد مشکل در کدهای سایت که شامل قالب و افزونه است
  • به پایان رسیدن زمان اتصال به سرور و متوقف شدن درخواست‌ها

حال که با انواع دلایل به وجود آمدن ارور 502 سایت آشنا شدید در ادامه به معرفی روش‌های برطرف کردن خطا bad gateay در وردپرس می‌پردازیم.

حافظه کش مرورگر و وردپرس را خالی کنید

همانطور که در بالا اشاره کردیم این خطا بیشتر به دلیل مشکلات اتصال به سرور رخ می‌دهد. بنابراین ممکن است زمانی که پیش از این خطا رخ داده مرورگر به صورت کش شده همچنان داده‌هایی را به صورت کش شده نمایش دهد که اصلی‌ترین علت ارور 502 bad gateway همین مسئله است. در این صورت کافی است کش مرورگر خود را به کمک دکمه‌های ctrl + f5 یا ctrl + R خالی کنید.

به این نکته هم دقت داشته باشید که در صورت استفاده از افزونه‌های کش وردپرس، کش موجود در افزونه را هم خالی کنید. شاید فکر کنید که دسترسی به پیشخوان فراهم نیست؛ برای این کار می‌توانید فایل‌های کش را از خود هاست حذف کنید.

بررسی افزونه‌ها

گاهاً پیش می‌آید که بلافاصله بعد از نصب افزونه در وردپرس یا آپدیت افزونه خاصی متوجه بروز خطای 502 در وردپرس می‌شوید. اگر اخیراً پس از نصب افزونه خاص یا آپدیت کردن افزونه‌ای متوجه این مسئله شدید، کار شما ساده است و تنها باید افزونه مورد نظر را غیرفعال کنید. اما در غیر این صورت باید همه افزونه‌ها را غیرفعال کرده و سپس در هر بار فعال کردن یک افزونه بررسی کنید که مشکل با فعال کردن کدام افزونه رخ می‌دهد. در چنین شرایطی دو حالت پیش روی شما خواهد بود.

  1. در صورت داشتن دسترسی به پیشخوان وردپرس، کافی است به منوی افزونه‌ها مراجعه و بعد از غیرفعال کردن همه افزونه‌ها کار فعال سازی و بررسی سایت را برای هر افزونه انجام دهید.
  2. در صورت عدم دسترسی به پیشخوان وردپرس، برای غیرفعال کردن افزونه‌ها، باید از مسیر file manager هاست خود یا اینکه ابزار FTP به مسیر /public_html/wp-content/ مراجعه کنید. سپس نام پوشه plugins را مشابه تصویر بالا به کمک گزینه rename نام دیگری مثل plugins.test تغییر نام داده و ذخیره کنید.

چگونگی رفع ارور 502 سایت

فعال کردن موقت قالب پیشفرض

گاهی اوقات هم خطای 502 سایت از سمت قالب می‌باشد که برای اطمینان از این موضوع کافی است وارد پیشخوان وردپرس شده و قالب پیش‌فرض را فعال کنید. اگر دسترسی به پیشخوان وردپرس ندارید می‌توانید وارد file manager هاست خود شده یا اینکه با ابزار FTP به مسیر /public_html/wp-conten/themes/ مراجعه کنید. سپس نام پوشه قالب فعال خود را به کمک گزینه rename به نام دیگری مثل theme-name تغییر داده و ذخیره کنید.

در این صورت قالب فعلی غیرفعال شده و از قالب پیش فرض وردپرس استفاده خواهد شد. دقت کنید که حتما باید یکی از قالب های پیشفرض وردپرس در پوشه themes وجود داشته باشند.

غیرفعال کردن موقت CDN کلودفلر

در ابتدای مقاله اشاره به سرور پروکسی داشتیم که برای موارد تحریمی مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما نوعی از پروکسی‌ها هم هستند که به نوعی سرور واسطه بین سایت و کاربران به حساب می‌آیند که آنها را با نام شبکه توزیع محتوا می‌شناسیم. سایت‌هایی همچون کلودفلر و ابرآروان بیشترین استفاده را برای وبمستران ایرانی دارند.

اگر از این نوع سرویس‌ها استفاده می کنید کافی است موقتاً آن را غیرفعال کرده و بررسی کنید که آیا همچنان خطا وجود دارد یا خیر. البته در کلودفلر ارور 502 سایت به شکلی سفارشی نمایش داده می‌شود که کار شما را ساده‌تر خواهد کرد.

امیدوارم که این آموزش هم مورد توجه و پسند شما قرار گرفته باشد و به کمک آن بتوانید با علت ارور 502 bad gateway آشنا شده و نسبت به رفع این خطا در وردپرس اقدام کنید.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print

دریافت مقالات ناب

مقالات شبیه مقالات بالا رو هر هفته میفرستیم به ایمیلتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.