آموزش رفع خطای syntax error در وردپرس

به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email

چکیده مقاله

مطمئنا برای شما هم یک بار این اتفاق افتاده که وقتی افزونه‌ای را آپدیت می‌کنید یا اینکه نسخه جدید قالب خود را روی سایت بارگزاری می‌کنید با خطای syntax error یا همان خطای parse error مواجه شده و حتما از خود پرسیدید که دلیل رخ دادن خطای syntax چیست؟

این خطا را با نام‌های دیگری در وردپرس همچون ارور syntax یا parse error در وردپرس نیز می‌شناسیم که دلیل رخ دادن این خطا در کدنویسی و ایجاد ناهماهنگی در بین کدهای وردپرس است. این ناهماهنگی‌ها می‌تواند به یکی از دلایل زیر رخ دهد:

 • وجود خطا در افزونه خاص یا ایجاد ناهماهنگی یک افزونه با سایر افزونه‌ها
 • وجود خطا در کدنویسی قالب یا ایجاد ناهماهنگی بین قالب و افزونه خاصی در وردپرس
 • ایجاد تغییرات در فایل‌های هسته خود وردپرس و به وجود آمدن ناهماهنگی

درست مثل سایر خطاهای رایج وردپرس برای برطرف کردن این خطا هم باید دید که مشکل از کجا آغاز می‌شود. ما در این مقاله قصد داریم به بررسی خطای parse error در وردپرس پرداخته و به شما کمک کنیم که چطور این خطا را برطرف کنید.

آموزش رفع خطای syntax error در وردپرس

همانطور که در بالا اشاره کردم، دلایل این خطا تماماً به ایجاد ناهماهنگی در بین کدنویسی قالب، افزونه یا هسته خود وردپرس برمی‌گردد؛ بنابراین پیش از هر چیز باید ابتدا این خطا را بشناسیم و سپس با استفاده از آدرس‌دهی و سیگنالی که خود این خطا به ما می‌دهد بدانیم مشکل دقیقا به چه فایلی برمی‌گردد. ابتدا به تصویر زیر دقت کنید.

parse error وردپرس - رفع خطای syntax error

همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید ما با بخش‌هایی مثل parse error، syntax error، unexpected، نام فایل(های) مواجه شده با خطا و در نهایت خطی که در فایل ذکر شده این خطا را دارد مواجه هستیم. اگر بخواهیم توضیحات بیشتر در این خصوص ارائه کنیم به شرح زیر است.

 • parse error: این خط که در ابتدا به ما نمایش داده می‌شود نشان دهنده این است که کدهای برنامه نویسی در وردپرس دچار اختلال شده‌اند. گاهی اوقات این خط با fatal error نیز نمایش داده می‌شود که در این صورت هم باز به همین شکل باید عمل کنید. بنابراین اگر با خطای fatal error در وردپرس مواجه شدید، این آموزش هم برای رفع چنین خطایی کاربرد دارد.
 • syntax error: با نمایش دادن این بخش وردپرس به ما می‌گوید که نوع خطا از نوع این هست که کدهای برنامه نویسی به درستی استفاده نشده‌اند.
 • unexpected: این پیغام زمانی نمایش داده می‌شود که خطای رخ داده به دلیل عدم استفاده از توابع کد نویسی باشد. به عنوان مثال در همین تصویر بالا از کاراکتر > که بعد از این کلمه نمایش داده شده نشان دهنده این است که خطا به دلیل استفاده نادرست از این کاراکتر است. حال باید بررسی کرد و ببینیم که آیا اشتباهاً از < استفاده شده یا اینکه اصلا فراموش کردیم از > استفاده کنیم.
 • آدرس فایل: بخش بعدی شامل آدرس فایل است که در هاست مسیردهی شده است. در اینجا مسیر ما مربوط به پوسته فرزند قالب است که باعث به وجود آمدن این خطا شده است. بنابراین می‌دانیم که مشکل از سمت قالب بوده و افزونه‌ها باعث به وجود آمدن ارور syntax error در وردپرس نشده‌اند.
 • نام فایل: بعد از آدرس فایل نام فایل مشخص می‌شود که کدام فایل با این خطا مواجه است. در مرحله قبل برای این تصویر مشخص شد که مشکل از سمت قالب فرزند است؛ اما مشکل دقیقا مربوط به چه فایلی می‌شود؟ در ادامه نام فایل functions.php به ما نمایش داده شده که باید این فایل را باز کنیم.
 • شماره خط: در نهایت که تا اینجا فهمیدیم مشکل از چه فایلی است، نهایتاً شماره خطی که با این خطا مواجه است به ما نمایش داده شده که در این مثال خط 17 با خطا مواجه شده. حالا باید خط 17 فایل functions.php را بررسی کنیم و ببینیم که کاراکتر > به چه شکلی استفاده شده یا اینکه اصلا وارد نشده که باعث به وجود آمدن این خطا شده است.

حالا که تا اینجا با خطا شناخت کافی پیدا کردید و دانستید که چطور باید منشا خطا را پیدا کنیم، برای برطرف کردن ارور syntax باید بر اساس دانشی که در کدنویسی دارید به رفع خطا بپردازید. اگر دانشی در این زمینه ندارید حتما تا اینجای مسیر را دنبال کرده و خطی که از فایل مورد نظر مشخص شده را برای کسی که تخصص دارد ارسال کرده و از وی کمک بگیرید.

ارور syntax در پیشخوان وردپرس

تقریبا از نسخه 4 وردپرس قابلیت شناسایی و نمایش خطا در هنگام استفاده از ویرایشگر افزونه و ویرایشگر قالب از طریق پیشخوان وردپرس نیز به بخش مدیریتی اضافه شد. یعنی زمانی که در حال تغییر کدها از طریق پیشخوان هستید، اگر اشتباهاً کدنویسی انجام گیرد، وردپرس این مورد را شناسایی کرده و از اینکه فایل را با تغییرات جدید ذخیره کند، جلوگیری می‌کند. در این صورت با صفحه‌ای مشابه تصویر زیر مواجه خواهید شد.

parse error وردپرس - رفع خطای syntax error

همانطور که در توضیحات خطا می‌بینید در اینجا هم مشخص شده فایلی که در حال ویرایش آن هستیم، یعنی فایل functions.php که برای قالب twentyseventeen می‌باشد در خط 588 دارای خطایی می‌باشد و از آنجایی که در بخش انتهایی و علاوه بر این در همین خط ویرایشگر هم قابل مشاهده است، از کاراکتر ! به صورت نادرست استفاده شده که وردپرس از ذخیره کردن تغییرات در این فایل جلوگیری کرده و به شما هشدار می‌دهد که خطا را برطرف کرده و سپس روی دکمه ذخیره تغییرات کلیک کنید.

امیدوارم که این آموزش هم برای شما کاربردی بوده و با مطالعه آن شناخت کافی از خطای syntax error وردپرس پیدا کرده باشید. در صورتی که سوالی در این زمینه دارید یا نیاز به راهنمایی در خصوص خطای parse error دارید می‌توانید از بخش نظرات همین مقاله برای ما ارسال کنید.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print

دریافت مقالات ناب

مقالات شبیه مقالات بالا رو هر هفته میفرستیم به ایمیلتون

۴ پاسخ

 1. سلام وقتتون بخی
  من با این خطا مواجه شدم
  Parse error: syntax error, unexpected ‘)’, expecting end of file in /home/tebnikir/public_html/wp-content/themes/enfold/functions.php on line 215
  که وقتی به این آدرس رفتم در خط ۲۱۵ فقط ); این بود که وقتی پاک کردم درست نشد و دوباره گذاشتمش سرجاش
  البته در پیشخوان هم خطای نصب ناقص پوسته انفولد را می دهد البته من بروزرسانی نکردم فکنم بصورت خودکار انجام شده
  بنظرتو یه قالب انفولد بخرم درست میشه؟

  1. قالب انفولد رو از مگاتم دانلود کردین؟

   چون توی مگاتم آخرین نسخه هستو تست کردیم مشکلی نداشت

 2. به این مشکل خوردم
  Parse error: syntax error, unexpected ‘}’ in I:\EasyPHP-5.3.5.0\www\wordpress\wp-includes\functions.php on line 1059
  و کد این لاین ۱۰۵۹ این هست:

  } (function ( add_query_arg( …$args

  راهنماییم کنید این کد رو چه تغییری بدم یا اگه میشه شما درستش کنید بهم بدید ممنون
  به خاطر افزونه یا قالب نیستش چون تازه دارم نصب میکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.