آموزش بهینه سازی و سئو در وردپرس

آموزش بهینه سازی و سئو در وردپرس

چکیده مقاله

بخش زیادی از بازدیدکنندگان از سایت‌ها، از طریق موتورهای جست‌وجوی رایج مانند گوگل، بینگ و یاهو به سایت‌ها هدایت می‌شوند.بهینه سازی و سئو در وردپرس و استفاده از دیگر روش‌ها نظیر تبلیغات در دیگر وب‌سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی برای یک سایت ترافیک ایجاد کرده و برای آن جذب کاربر می نماید.

این‌که کاربران از طریق کدام روش با یک وب‌سایت آشنا شده و وارد آن می‌شوند، از وب‌سایتی به وب‌سایت دیگر متفاوت است. با این حال می‌توان گفت در مورد عموم وب‌سایت‌ها این موتورهای جست‌وجو هستند که سبب آشنایی کاربران با وب‌سایت شده و آنان را به صفحات مورد نظرشان در وب‌سایتی خاص هدایت می‌نمایند.

آموزش بهینه سازی و سئو در وردپرس

به همین سبب است که کار روی سئوی مرتبط با بخش موتورهای جست‌وجوی سایت‌ها مانند، تهیه محتوا، توضیحات متا، کلمات کلیدی، بهینه سازی تصاویر و … از اهمیت خاصی برخوردار است.

بررسی تنظیمات سئو در وردپرس

در وردپرس قابلیتی قرار داده شده است که با استفاده از آن می توانید از موتورهای جستجو در خواست کنید که محتوای سایت شما را بررسی نکنند. هدف از این گزینه این است که قبل از آماده شدن وب سایت شما برای عموم بازدید کنندگان، روی آن بتوانید کار کنید و تغییرات و موارد لازم را روی آن اجرا کنید.

بررسی تنظیمات سئو در وردپرس

با این وجود بعضی وقت ها ممکن است این گزینه به طور تصادفی فعال شده باشد و سایت از شما برای موتور های جستجو در دسترس قرار نگیرد. به همین منظور اولین کار برای ارتقای سئو وردپرس سایت خود چک کردن این گزینه است و مطمئن شوید که تیک این قسمت برداشته شده است. برای دسترسی به این قسمت باید در قسمت «تنظیمات » روی گزینه خواندن کلیک کنید و در صفحه نمایش داده شده همانند تصویر زیر تیک « نمایش به موتورهای جستجو» را بردارید و  بروی دکمه «ذخیره ی تغییرات» برای اجرای شدن کلیک کنید.

 موضوع اصلی سایت

موتورهای جستجو به موضوع اصلی سایت شما توجه زیادی می کنند و به طور کلی با رفتن به چند صفحه سایت، موضوع سایت شما مشخص گردد. زمانی که موتور جستجو موضوع اصلی سایت را تشخیص دهد می تواند صفحات موجود در سایت شما را به صورت خودکار مرتبط با موضوع مورد نظر سایت شما تشخیص دهد و در کسب رتبه بالا در نتایج جستجو شانس بیشتری داشته باشد.

برای وارد کردن عنوان و وارد کردن موضوع سایت خود وارد قسمت تنظیمات شده و گزینه «عمومی»  را انتخاب کنید. در قسمت «عنوان سایت» و «معرفی کوتاه» توضیح اصلی در مورد سایت خود وارد کنید.

موضوع اصلی سایت وردپرس

این نکات مراحل اولیه سئو در وردپرس است و باید برای شروع کار این قسمت ها را چک کنید.

ساختار لینک ها برای سئو در وردپرس

قسمت بعدی که از اهمیت بالایی هم بر خوردار است ساختار و بهینه سازی آدرس ها (url) است. استفاده کردن از لینک های که از سادگی و قابل فهم علاوه بر مخاطبان سایت شما، برای موتورهای جستجو نیز از اهمیت بالایی برخوردار است که در اصطلاح به آن SEF که مخفف کلمات Search Engine Friendly که در آن لینک ها برای موتورهای جستجو بهینه تر می شوند.

به طور مثال لینک زیر را مشاهده کنید

https://megatheme.net/ /?page_id=19

در حالی که این لینک می تواند به شکلی ایجاد شود که توسط مخاطبین و موتورهای جستجو قابل فهم باشد به همین منظور می توان آن را به شکل

https://megatheme.net/blog

در آورد که در آن به خوبی قابل فهم است که این لینک مربوط به صفحه وبلاگ سایت مگاتم می باشد. علاوه بر این ها کلمات کلیدی وارد شده در قسمت لینک ها هم از نظر موتورهای جستجو مورد بررسی قرار گرفته و آن ها را هم در نتایج جستجو لحاظ می کنند.

برای دسترسی به ساختار لینک ها در وردپرس و تغییر آن ها ابتدا باید وارد قسمت تنظیمات وردپرس شوید و سپس روی گزینه پیوندهای یکتا کلیک کنید.

ساختار لینک ها برای سئو در وردپرس

در حالت پیش فرض ساختار لینک ها در پیوندهای یکتا روی id پست قرار گرفته است در حالی که مناسب ترین ساختار لینک حالت نام پست است. برای تغییر این حالت تیک نام نوشته را انتخاب کنید و آن را  ذخیره نمایید. به این صورت ساختار لینک های سایت شما بر اساس نام صفحات شما انتخاب می شوند و قابل درک هستند.

ساختار لینک ها برای سئو در وردپرستغییر نشانی سایت وردپرس

شاید شما بخواهید که آدرس سایت خود را تغییر بدهید مثلا بخواهید  آدرس سایت شما با www مثل www. megatheme.net یا بدون www مانند   megatheme.netنمایش داده شود. برای تغیر نشانی سایت وردپرسی خود در قسمت تنظیمات  روی گزینه عمومی کلیک کنید و مطابق تصویر زیر آن را تغییر دهید. البته در گوگل هم می توان این حالت را تغییر داد.

تغییر نشانی سایت وردپرس

استفاده از افزونه های سئو در وردپرس

یکی از بهترین مزیت های وردپرس داشتن افزونه برای همه کاربرد ها است که سئو هم از قاعده مستثنی نیست. افزونه های زیادی برای سئو وردپرس وجود دارند.

یکی از افزونه های که اکثر مدیران سایت ها برای ارتقای سئو در وردپرس از آن استفاده می کنند افزونه yoast seo می باشد که شما هم می توانید از این افزونه برای بهبود سئو سایت بهره ببرید. افزونه yoast به صورت رایگان ارائه شده است اما نسخه پریمیوم آن امکانات بیشتری را فراهم می کند.  این افزونه سئو در وردپرس نقش بسیار مهمی در بهینه سازی و سئو کردن محتوای سایت شما دارد که که نحوه کار کردن با افزونه yoast seo را در مگاتم می توانید مشاهده کنید.

تهیه محتوای مناسب برای سایت

محتوای که در سایت شما قرار داده می شود از مهمترین قسمت ها در سئو کردن سایت شما می باشد. بر اساس این محتوا است که موتورهای جستجو کلمات و عبارهای هر صفحه سایت را بررسی می کنند و آن را ذخیره می کنند و در زمان لازم آن را نمایش می دهند.

بنابراین برای اینکه محتوای شما عملکرد مناسبی داشته باشد باید کلمات کلیدی مناسبی برای آن ها انتخاب کنید. این کلمات کلیدی باید توسط مخاطبان سایت شما جستجو شوند. در  انتخاب کلمه کلیدی باید به چند نکته توجه کنید که می توان به مرتبط بودن با موضع اصلی سایت، مطمئن شدن از جستجو توسط مخاطبان، محتوای زیادی برای آن مطلب تهیه نشده باشد و رقابتی نبودن در آن موضوع اشاره کرد.

با استفاده از افزونه های سئو در وردپرس مطالب خود را بهینه کنید تا رتبه آن در نتایج جستجوی بالا برود و این نکته را فراموش نکنید که هیچ وقت محتوای کپی از سایت های دیگر را در سایت خود قرار ندهید چون این مورد توسط موتورهای جستجو به شدت جریمه می شود و این خیلی به ضرر سایت شما است.

توضیحات متا برای بهبود سئو در وردپرس

توضیحات متا باعث می شود که کاربران که در موتورهای جستجو در یک موضوع خاص جستجو می کنند قبل از وارد شدن به سایت بتوانند مقدمه ای از آن سایت را مشاهده کنند و شمایی کلی‌تر از محتوا را به معرض نمایش گذاشته شود و کاربران بر اساس آن تصمیم گیری کنند که وارد سایت شوند یا خیر.

 به همین دلیل است که این توضیحات متا برای موتور های جستجو مانند گوگل از اهمیت بالایی برخوردار است.

تغییر نشانی سایت وردپرسا

طلاعات متا سبب می‌شوند تا کاربر با خواندن قسمتی از محتوا به کلیک نمودن روی آن راغب شده و در نتیجه زمان بیشتری را صرف خواندن محتوای وب‌سایت شما نمایند و این امر یعنی افزایش رتبه‌ی سایت و به‌تبع رونق کسب و کارتان.

سئو تصاویر در وردپرس

امروزه تصاویر موجود در سایت در سئوی سایت نقش بسیار موثری دارد و با سئو کردن تصاویر می توانید ترافیک و رتبه سایت خود را افزایش دهید. برای بهینه سازی تصاویر:

1-باید حجم تصاویر را کاهش دهید تا سرعت بارگذاری آن افزایش پیدا کند2- نام های مناسب برای تصاویر قرار دهید 3- تصاویر را در مکان های مناسب قرار دهید و برای تصاویر تگ های alt قرار بدهید.

افزونه های مختلفی برای سئو سازی تصاویر وردپرس وجود دارند ولی در حالت عادی و بدون استفاده از افزونه هم می توانید تصاویر را سئو کنید. برای اینکار:

  • ابتدا حجم تصاویر را با استفاده از برنامه و سایت های کاهش حجم تصاویر تغییر دهید.
  • در مرحله بعد یک نام مناسب برای تصاویر خود قرار دهید. توجه داشته باشید که کلمه کلیدی مطلب خود را در نام تصاویر نیز درج کنید و از کلمه های اضافی مانند and، the، a و … ( از، به ، و، و …) استفاده نکنید و برای فاصله کلمه ها هم خط فاصله یا دش فاصله قرار دهید و هرگز از آندرلاین استفاده کنید.

3-هنگامی که تصاویر را بارگذاری می کنید در قسمت نام و متن جایگزین، کلمه کلیدی و عنوان مطلب خود را وارد کنید. در صورتی که تصاویر مربوط به مطالب نیستند نام و متن جایگزینی مرتبط با آن عکس را وارد کنید تا در نتایج موتورهای جستجو نمایش داده شوند.

سئو تصاویر در وردپرس

نکته: سئو کردن فیلم ها هم بدون استفاده از افزونه هم به این شکل خواهد بود ولی اگر می خواهید با استفاده از افزونه این کار را انجام دهید می توانید مطلب افزونه سئو ویدیو وردپرس را مطالعه کنید.

نقشه سایت در وردپرس

نقشه سایت در وردپرس به موتورهای جستجو کمک می کند که لینک های مهم را در سایت شما تشخیص دهد و از زمان به روز رسانی لینک ها مطلع شود. اگرچه تهیه نقشه سایت به تنهایی نمی تواند رتبه سایت شما را ارتقا دهد اما به موتورهای جستجو همچون گوگل کمک می کند تا بهتر بتوانند سایت را مرور کنند.

راه های مختلفی برای تهیه نقشه سایت در وردپرس وجود دارد ولی راحترین آن ها استفاده از برنامه yoast seo می باشد که برای سایت شما نقشه سایت تهیه می کند.

فعال کردن نقشه های XML با استفاده از افزونه yoast seo

پس از آنکه افزونه yoast seo را نصب کردید در قسمت منوی وردپرس گزینه به نام « سئو » را مشاهده می کنید. برای فعال کردن نقشه های xml سایت خود روی گزینه « عمومی کلیک کنید.

فعال کردن نقشه های XMLدر صفحه نمایش داده شده:

1-ابتدا روی تب امکانات کلیک کنید

2-سپس گزینه «نقشه های xml سایت» را در حالت روشن قرار دهید.

فعال کردن نقشه های XMLریسپانسیو بودن سایت

تا پیش از فراگیری استفاده از تلفن‌های همراه هوشمند و تبلت‌ها این اصل چندان کارایی نداشت. اما در حال حاضر اکثر کاربران با استفاده از این دستگاه‌های هوشمند وب‌گردی می‌کنند. از این نقطه به بعد داشتن خاصیت ریسپانسیو وب‌سایت اهمیت زیادی پیدا می‌کند، چرا که کاربران، وب‌سایت‌هایی را که نتوانند به راحتی با استفاده از تلفن همراه مورد مطالعه قرار دهند با احتمال کمتری مورد استفاده قرار می‌دهند.

مروزه بیشتر قالب های که توسط طراحان و برنامه نویسان تهیه می شوند قابلیت ریسپانسیو بودن را دارند و در هنگام خرید یا تهیه قالب برای سایت خود به این قابلیت حتماً توجه کنید تا علاوه بر مناسب بودن برای کاربران سایت، سبب بهبود سئو سایت وردپرسی شما شود.

سخن پایانی

بحث سئو بسیار گسترده است و نیازمند آن است برای فرا گرفتن آن بیشتر مطالعه و آموزش ببینید. آن‌چه در این مطلب به آن اشاره کردیم، توضیح بسیار مختصری بود از سئو، اصول آن و نحوه سئو در وردپرس بود که امیدواریم از آن بهره لازم را برده باشید.

دریافت مقالات ناب

مقالات شبیه مقالات بالا رو هر هفته میفرستیم به ایمیلتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.