آموزش نصب قالب وردپرس و سفارش سازی آن

نصب قالب وردپرس

چکیده مقاله

قالب یا تم از اصلی ترین قسمت هر وب سایتی می باشد و ظاهر سایت شما را به نمایش می گذارد و طراحی و ویژگی های خاص آن می تواند کاربران را مجذوب سایت شما کند. بنابراین لازم است که در انتخاب و استفاده از آن نهایت دقت را داشته باشید.

ما در این مطلب مگاتم نحوه نصب قالب وردپرس را به شما آموزش داده و قسمت های مختلف آن را برای شما تشریح خواهیم کرد تا با استفاده از آن بتوانید ظاهر وب سایت خود را به نحو مطلوب در آورید. پس تا  پایان این مطلب همراه ما با باشید.

نصب قالب وردپرس و سفارش سازی آن مگاتم

مراحل نصب قالب وردپرس

برای اینکه به قسمتمدیریت قالب سایت خود دسترسی داشته باشید ابتدا وارد قسمت مدیریت وردپرس سایت خود شده و از منوی سمت راست روی گزینه «نمایش» کلیک نمایید تا قسمت های مختلف این بخش برای شما نمایش داده شود.

مدیریت قالب وردپرس

نصب قالب وردپرس

در مرحله اول شما باید یک قالب مناسب برای سایت خود تهیه کنید. قالب های رایگان زیادی برای وردپرس ارائه شده است اما بیشتر این قالب ها عمومی بوده و کارهای ترجمه و راست چین کردن آن انجام نشده است. برای داشتن یک قالب مناسب  باید یک قالب خریداری نمایید برای اینکار هم می توانید از اینجا در سایت مگاتم قالب مورد نیاز و مطابق سلیقه خود را  خریداری کنید  یا با خرید یک اشتراک به قالب های مختلف دسترسی داشته باشید و هرکدام که مناسب بود برای سایت خود استفاده کنید.

به هر حال برای نصب  قالب وردپرس  طبق مراحل زیر عمل کنید.

1-روی گزینه «پوسته ها» کلیک کنید.

گزینه پوسته ها وردپرس

در این صفحه مجموعه ای از قالب های پیش فرض وردپرس و همچنین قالب های که آن ها را نصب کردید را مشاهده می کنید. برای نصب قالب وردپرس جدید از دو طریق می توانید اقدام کنید. روش اول که اکثراً هم از آن استفاده می کنند بارگزاری قالب وردپرس است. روش دیگر استفاده از قالب های مخزن وردپرس است. ولی چون اکثر این قالب ها انگلیسی هستند و به صورت فارسی ترجمه و راست چین نشده اند کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

2-برای نصب قالب جدید از راه بارگزاری روی گزینه «افزودن پوسته تازه» در قسمت بالای صفحه کلیک کنید.

افزودن قالب جدید وردپرس

3-سپس در صفحه بعد روی گزینه گزینه بارگذاری پوسته کلیک کرده و در قسمت«File choose » فایل زیپ قالب خود را انتخاب کنید و سپس در پایین آن گزینه « هم اکنون نصب کن » فعال می شود روی آن کلیک کنید و تا بارگزاری کامل صبر کنید.

انتخاب فایل قالب وردپرس

4-پس از بارگزاری کامل سوالی از شما پرسیده می شود که می توانید در آن قسمت، پوسته نصب شده را برای سایت خود را فعال، نمایش یا به صفحه قالب ها بازگردید. در پایان این مراحل مشاهده می کنید که قالب شما به لیست قالب ها افزوده شده و اگر اون رو فعال کرده باشید در سایت شما نمایش داده می شود.

قالب وردپرس نصب شده

فیلم نصب قالب وردپرس

تمام مراحل نصب قالب وردپرس را در این فیلم آموزشی می توانید مشاهده کنید.

قسمت سفارشی سازی قالب وردپرس

پس از آنکه مراحل نصب قالب وردپرس به پایان رسید لازم است که ظاهر آن را مطابق سلیقه و نیاز خود تغییر دهید. برای انجام این تغییرات باید روی گزینه «سفارش سازی» موجود در قسمت منوی مدیریت وردپرس کلیک کنید البته از راه گزینه « سفارش سازی » موجود روی قالب هم می توانید به این قسمت  دسترسی  پیدا کنید.

سفارش سازی قالب وردپرسپس از انتخاب گزینه سفارش سازی، سایت شما نمایش داده می شود و در قسمت راست آن گزینه های برای انجام سفارش سازی قرار می گیرد. از طریق هرکدام از این گزینه می توانید قسمت های مختلف قالب مانند رنگ ها، تصاویر، فهرست ها و … را تغییر دهید.گزینه های سفارشی سازی در قالب های مختلف وردپرس متفاوت می باشد و هر کدام سفارش سازی های خاص خود را دارند.

گزینه های سفارش سازی وردپرس

قسمت سفارش سازی را طراح قالب برای شخصی سازی مدیر سایت بدون استفاده از برنامه نویسی قرار داده است و اگر شما با برنامه نویسی آشنای داشته باشید می توانید تغییرات بیشتری در قسمت ویرایشگر آن ایجاد کنید. محیط سفارشی سازی همانند تصویر زیر است.

ابزارک های قالب وردپرس:

گزینه سوم قسمت نمایش، ابزارک ها می باشد. که در آن امکانات مختلفی قرار گرفته است که می توانید آن ها را در قسمت های مختلفی همچون سایدبار ، فوتر یا هدر قرار دهید. تعدادی از این ابزارک ها به صورت پیش فرض در وردپرس قرار داده شده است و تعدادی دیگر از این ابزارک ها ممکن است در قالب های مختلف به آن افزوده شود و یا در هنگام نصب بعضی از افزونه ها به آن ابزارک خاص خود افزوده شود.

برای دسترسی به این ابزارک ها در قسمت نمایش روی گزینه ابزارک ها کلیک کنید.

ابزارک های قالب وردپرس

که پس از آن صفحه زیر از محیط ابزارک ها به شما نمایش داده می شود.

محیط ابزارک های وردپرساین صفحه شامل ابزارک ها و قسمت های مختلفی می باشد که به معرفی هر کدام از این قسمت ها می پردازیم.

مدیریت یا پیش نمایش زنده: با کلیک کردن روی این گزینه ابزارک ها در محیط سفارش سازی نمایش داده می شود و می توانید همانند قسمت سفارش سازی، ابزارک ها را در قسمت های تعین شده قالب به صورت زنده قرار دهید.

پیش نمایش زنده قالب وردپرسابزارک های در دسترس: در این قسمت تمام ابزارک های پیش فرض وردپرس و همچنین ابزارک های خاص قالب قرار گرفته است. این ابزارک ها در این قسمت غیر فعال می باشند و باید شما آن را انتخاب کرده و در قسمت مورد نظر قرار دهید تا فعال شوند. هر کدام از این ابزارک ها کار خاصی مانند جستجو، نمایش تصویر و … انجام می دهند. استفاده از این ابزارک ها بسیار راحت بوده و شما با کشیدن و رها کردن آن در محل مورد نظر می توانید از آن ها استفاده کنید.

ابزارک های در دسترس وردپرس

ابزارک های غیر فعال :بعضی مواقع از یک ابزارک استفاده می کنید و تنظیمات مختلفی روی آن اعمال می کنید اما شاید بخواهید در قالب شما برای یک مدت زمان خاص نمایش داده نشود. از طرفی هم نمی خواهید تنظیمات این ابزارک ازبین برود. برای اینکار شما کافیست که ابزارک مورد نظر را به این محل انتقال دهید و هر وقت لازم شد دوباره با گرفتن و رها کردن در قسمت مورد نظر  از آن مجدداً استفاده کنید بدون آنکه اطلاعات و تنظیمات آن حذف شده باشد.

محیط ابزارک های غیر فعال

قسمت ناحیه ها :ابزارک های که در قسمت های در دسترس و غیر فعال بودند را می توانید انتخاب کرده و با کشیدن و رها کردن آن ها در هرکدام از این محل ها از آن ها استفاده کنید.با کلیک کردن روی هرکدام از این ابزارک ها تنظیمات آن نمایش داده می شود و شما می توانید نسبت به تغییر نام و انجام تنظیمات آن اقدام کنید.

ناحیه های مختلف ابزارک های وردپرس

ترتیب و محل نمایش ابزارک ها را می توانید با کشیدن و رها کردن آن ها تغییر دهید و در صورتی که هم نخواستید ابزارک نمایش داده نشود آن را انتخاب کرده و آن را در قسمت ابزارک های غیر فعال قرار دهید تا تنظیمات آن هم حذف نشود.

در این فیلم تهیه شده توسط تیم مگاتم قسمت های مختلف سفارش سازی و ابزارک ها شرح داده شده است و شما می توانید موارد گفته شده برای این قسمت ها را به صورت تصویری مشاهده کنید.

فهرست های قالب وردپرس

با استفاده از فهرست ها کاربران می توانند به مطالب و دسته بندی ها مختلف آن، بخش های مختلف سایت و … دسترسی پیدا کنند. بنابراین داشتن فهرست ها بخش جدایی ناپذیر هر وب سایتی می باشد. ساختن و مدیریت فهرست های وردپرس در این قسمت امکان پذیر است.

سربرگ قالب وردپرس

هنگام ورود به اکثر وب سایت ها با یک تصویر، ویدئو یا متن در بالای سایت نمایش داده می شود که از طریق این گزینه می توانید نسبت به تغییر و سفارش سازی این قسمت اقدام کنید.

آشنایی با قسمت ویرایشگر قالب وردپرس:

یکی از قسمت های مهم قالب در وردپرس پرونده های آن می باشد که در آن به مدیر وب سایت، برنامه نویسان و طراحان قالب این امکان را می دهد که در قسمت های مختلف قالب تغییر و تحول ایجاد کنند و آن را مطابق با نیاز خود  در آورند.

بخصوص قالب های که به زبان انگلیسی می باشند را با استفاده از این قسمت می توانید ترجمه کرده و آن را راست چین کنید فقط کافیست مقداری برنامه نویسی و طراحی سایت بلد باشید.

ویرایشگر قالب وردپرس

در قسمت چپ این صفحه هم پرونده های مختلف پوسته دسته بندی شده است که بر حسب نیاز می توانید به هرکدام از آن دسترسی پیدا کرده و بعد از انجام تغییرات با زدن گزینه بروزرسانی پرونده در آن تغییرات لازم را ذخیره نمایید.

دریافت مقالات ناب

مقالات شبیه مقالات بالا رو هر هفته میفرستیم به ایمیلتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.