آموزش نصب قالب وردپرس و سفارش سازی آن

نصب قالب وردپرس

قالب یا تم از اصلی ترین قسمت هر وب سایتی می باشد و ظاهر سایت شما را به نمایش می گذارد و طراحی و ویژگی های خاص آن می تواند کاربران را مجذوب سایت شما کند. بنابراین لازم است که در انتخاب و استفاده از آن نهایت دقت را داشته باشید.

ما در این مطلب مگاتم نحوه نصب قالب وردپرس را به شما آموزش داده و قسمت های مختلف آن را برای شما تشریح خواهیم کرد تا با استفاده از آن بتوانید ظاهر وب سایت خود را به نحو مطلوب در آورید. پس تا  پایان این مطلب همراه ما با باشید.

نصب قالب وردپرس و سفارش سازی آن مگاتم

مراحل نصب قالب وردپرس

برای اینکه به قسمتمدیریت قالب سایت خود دسترسی داشته باشید ابتدا وارد قسمت مدیریت وردپرس سایت خود شده و از منوی سمت راست روی گزینه «نمایش» کلیک نمایید تا قسمت های مختلف این بخش برای شما نمایش داده شود.

مدیریت قالب وردپرس

نصب قالب وردپرس

در مرحله اول شما باید یک قالب مناسب برای سایت خود تهیه کنید. قالب های رایگان زیادی برای وردپرس ارائه شده است اما بیشتر این قالب ها عمومی بوده و کارهای ترجمه و راست چین کردن آن انجام نشده است. برای داشتن یک قالب مناسب  باید یک قالب خریداری نمایید برای اینکار هم می توانید از اینجا در سایت مگاتم قالب مورد نیاز و مطابق سلیقه خود را  خریداری کنید  یا با خرید یک اشتراک به قالب های مختلف دسترسی داشته باشید و هرکدام که مناسب بود برای سایت خود استفاده کنید.

به هر حال برای نصب  قالب وردپرس  طبق مراحل زیر عمل کنید.

1-روی گزینه «پوسته ها» کلیک کنید.

گزینه پوسته ها وردپرس

در این صفحه مجموعه ای از قالب های پیش فرض وردپرس و همچنین قالب های که آن ها را نصب کردید را مشاهده می کنید. برای نصب قالب وردپرس جدید از دو طریق می توانید اقدام کنید. روش اول که اکثراً هم از آن استفاده می کنند بارگزاری قالب وردپرس است. روش دیگر استفاده از قالب های مخزن وردپرس است. ولی چون اکثر این قالب ها انگلیسی هستند و به صورت فارسی ترجمه و راست چین نشده اند کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

2-برای نصب قالب جدید از راه بارگزاری روی گزینه «افزودن پوسته تازه» در قسمت بالای صفحه کلیک کنید.

افزودن قالب جدید وردپرس

3-سپس در صفحه بعد روی گزینه گزینه بارگذاری پوسته کلیک کرده و در قسمت«File choose » فایل زیپ قالب خود را انتخاب کنید و سپس در پایین آن گزینه « هم اکنون نصب کن » فعال می شود روی آن کلیک کنید و تا بارگزاری کامل صبر کنید.

انتخاب فایل قالب وردپرس

4-پس از بارگزاری کامل سوالی از شما پرسیده می شود که می توانید در آن قسمت، پوسته نصب شده را برای سایت خود را فعال، نمایش یا به صفحه قالب ها بازگردید. در پایان این مراحل مشاهده می کنید که قالب شما به لیست قالب ها افزوده شده و اگر اون رو فعال کرده باشید در سایت شما نمایش داده می شود.

قالب وردپرس نصب شده

فیلم نصب قالب وردپرس

تمام مراحل نصب قالب وردپرس را در این فیلم آموزشی می توانید مشاهده کنید.

قسمت سفارشی سازی قالب وردپرس

پس از آنکه مراحل نصب قالب وردپرس به پایان رسید لازم است که ظاهر آن را مطابق سلیقه و نیاز خود تغییر دهید. برای انجام این تغییرات باید روی گزینه «سفارش سازی» موجود در قسمت منوی مدیریت وردپرس کلیک کنید البته از راه گزینه « سفارش سازی » موجود روی قالب هم می توانید به این قسمت  دسترسی  پیدا کنید.

سفارش سازی قالب وردپرسپس از انتخاب گزینه سفارش سازی، سایت شما نمایش داده می شود و در قسمت راست آن گزینه های برای انجام سفارش سازی قرار می گیرد. از طریق هرکدام از این گزینه می توانید قسمت های مختلف قالب مانند رنگ ها، تصاویر، فهرست ها و … را تغییر دهید.گزینه های سفارشی سازی در قالب های مختلف وردپرس متفاوت می باشد و هر کدام سفارش سازی های خاص خود را دارند.

گزینه های سفارش سازی وردپرس

قسمت سفارش سازی را طراح قالب برای شخصی سازی مدیر سایت بدون استفاده از برنامه نویسی قرار داده است و اگر شما با برنامه نویسی آشنای داشته باشید می توانید تغییرات بیشتری در قسمت ویرایشگر آن ایجاد کنید. محیط سفارشی سازی همانند تصویر زیر است.

ابزارک های قالب وردپرس:

گزینه سوم قسمت نمایش، ابزارک ها می باشد. که در آن امکانات مختلفی قرار گرفته است که می توانید آن ها را در قسمت های مختلفی همچون سایدبار ، فوتر یا هدر قرار دهید. تعدادی از این ابزارک ها به صورت پیش فرض در وردپرس قرار داده شده است و تعدادی دیگر از این ابزارک ها ممکن است در قالب های مختلف به آن افزوده شود و یا در هنگام نصب بعضی از افزونه ها به آن ابزارک خاص خود افزوده شود.

برای دسترسی به این ابزارک ها در قسمت نمایش روی گزینه ابزارک ها کلیک کنید.

ابزارک های قالب وردپرس

که پس از آن صفحه زیر از محیط ابزارک ها به شما نمایش داده می شود.

محیط ابزارک های وردپرساین صفحه شامل ابزارک ها و قسمت های مختلفی می باشد که به معرفی هر کدام از این قسمت ها می پردازیم.

مدیریت یا پیش نمایش زنده: با کلیک کردن روی این گزینه ابزارک ها در محیط سفارش سازی نمایش داده می شود و می توانید همانند قسمت سفارش سازی، ابزارک ها را در قسمت های تعین شده قالب به صورت زنده قرار دهید.

پیش نمایش زنده قالب وردپرسابزارک های در دسترس: در این قسمت تمام ابزارک های پیش فرض وردپرس و همچنین ابزارک های خاص قالب قرار گرفته است. این ابزارک ها در این قسمت غیر فعال می باشند و باید شما آن را انتخاب کرده و در قسمت مورد نظر قرار دهید تا فعال شوند. هر کدام از این ابزارک ها کار خاصی مانند جستجو، نمایش تصویر و … انجام می دهند. استفاده از این ابزارک ها بسیار راحت بوده و شما با کشیدن و رها کردن آن در محل مورد نظر می توانید از آن ها استفاده کنید.

ابزارک های در دسترس وردپرس

ابزارک های غیر فعال :بعضی مواقع از یک ابزارک استفاده می کنید و تنظیمات مختلفی روی آن اعمال می کنید اما شاید بخواهید در قالب شما برای یک مدت زمان خاص نمایش داده نشود. از طرفی هم نمی خواهید تنظیمات این ابزارک ازبین برود. برای اینکار شما کافیست که ابزارک مورد نظر را به این محل انتقال دهید و هر وقت لازم شد دوباره با گرفتن و رها کردن در قسمت مورد نظر  از آن مجدداً استفاده کنید بدون آنکه اطلاعات و تنظیمات آن حذف شده باشد.

محیط ابزارک های غیر فعال

قسمت ناحیه ها :ابزارک های که در قسمت های در دسترس و غیر فعال بودند را می توانید انتخاب کرده و با کشیدن و رها کردن آن ها در هرکدام از این محل ها از آن ها استفاده کنید.با کلیک کردن روی هرکدام از این ابزارک ها تنظیمات آن نمایش داده می شود و شما می توانید نسبت به تغییر نام و انجام تنظیمات آن اقدام کنید.

ناحیه های مختلف ابزارک های وردپرس

ترتیب و محل نمایش ابزارک ها را می توانید با کشیدن و رها کردن آن ها تغییر دهید و در صورتی که هم نخواستید ابزارک نمایش داده نشود آن را انتخاب کرده و آن را در قسمت ابزارک های غیر فعال قرار دهید تا تنظیمات آن هم حذف نشود.

در این فیلم تهیه شده توسط تیم مگاتم قسمت های مختلف سفارش سازی و ابزارک ها شرح داده شده است و شما می توانید موارد گفته شده برای این قسمت ها را به صورت تصویری مشاهده کنید.

فهرست های قالب وردپرس

با استفاده از فهرست ها کاربران می توانند به مطالب و دسته بندی ها مختلف آن، بخش های مختلف سایت و … دسترسی پیدا کنند. بنابراین داشتن فهرست ها بخش جدایی ناپذیر هر وب سایتی می باشد. ساختن و مدیریت فهرست های وردپرس در این قسمت امکان پذیر است.

سربرگ قالب وردپرس

هنگام ورود به اکثر وب سایت ها با یک تصویر، ویدئو یا متن در بالای سایت نمایش داده می شود که از طریق این گزینه می توانید نسبت به تغییر و سفارش سازی این قسمت اقدام کنید.

آشنایی با قسمت ویرایشگر قالب وردپرس:

یکی از قسمت های مهم قالب در وردپرس پرونده های آن می باشد که در آن به مدیر وب سایت، برنامه نویسان و طراحان قالب این امکان را می دهد که در قسمت های مختلف قالب تغییر و تحول ایجاد کنند و آن را مطابق با نیاز خود  در آورند.

بخصوص قالب های که به زبان انگلیسی می باشند را با استفاده از این قسمت می توانید ترجمه کرده و آن را راست چین کنید فقط کافیست مقداری برنامه نویسی و طراحی سایت بلد باشید.

ویرایشگر قالب وردپرس

در قسمت چپ این صفحه هم پرونده های مختلف پوسته دسته بندی شده است که بر حسب نیاز می توانید به هرکدام از آن دسترسی پیدا کرده و بعد از انجام تغییرات با زدن گزینه بروزرسانی پرونده در آن تغییرات لازم را ذخیره نمایید.

آموزش آپدیت افزونه وردپرس

تمامی این مراحل را به صورت فیلم نیز برای شما آماده کردیم تا به سادگی نسبت به روز رسانی افزونه وردپرس خود اقدام کنید.

در صورت داشتن هرگونه سوال یا ابهامی آن را در قسمت نظرات یا پشتیبانی سایت مگاتم بیان کنید در اولین فرصت به شما پاسخ خواهیم داد.

 

 

دانلود ویدیو آموزشی با کیفیت 1080p


 

افزونه های وردپرس روز به روز در حال ارتقا هستند به همین دلیل هر چند وقت یکبار از طرف توسعه دهنده افزونه، به روزرسانی های جدیدی برای آن ارائه می شود. در به روز رسانی افزونه وردپرس احتمال دارد مشکلات موجود در آن رفع شده باشد یا امکانات جدیدی به آن اضافه کرده باشند. پیشنهاد می گردد برای افزایش امنیت و کارایی افزونه ها همیشه آن ها را به روز رسانی کنید.

به روز رسانی افزونه وردپرس خریداری شده از مگاتم

افزونه های که از سایت مگاتم خریداری و دانلود می کنید دائماً نسخه های به روز رسانی آنها ارائه می شود. شما می توانید این به روز رسانی ها را از طریق سایت مگاتم به صورت رایگان دانلود کرده و استفاده نمایید. برای به روز رسانی افزونه های وردپرس به طریق زیر عمل کنید.

دانلود آخرین ورژن افزونه

برای دانلود آخرین نسخه افزونه ای که از سایت مگاتم خریداری کردید لازم است.

1-وارد حساب کاربری خود شوید.

2-بعد از اینکه وارد حساب کاربری خود شدید پروفایل حساب کاربری به شما نمایش داده می شود. برای دسترسی به فایل افزونه خریداری شده روی گزینه «دانلودها» کلیک نمایید.

حساب کاربری مگاتم

پس از کلیک روی گزینه «دانلودها» لیست قالب و افزونه­ های که از سایت مگاتم دانلود نموده اید برای شما نمایش داده می شود.

1-روی افزونه مورد نظر کلیک کنید.

2-در گزینه اول ورژن نسخه افزونه نمایش داده می شود برای دانلود روی آن کلیک نمایید.

به روز رسانی افزونه وردپرس

برای به روز رسانی افزونه باید آخرین نسخه افزونه را جایگزین افزونه قبلی نمایید برای اینکار از دو روش می توانید استفاده کنید.

به روز رسانی افزونه وردپرس از طریق پنل مدیریت وردپرس

ساده ترین روش برای به روزرسانی افزونه ها پنل مدیریت وردپرس است. برای اینکار پس از اینکه وارد مدیریت وردپرس شدید:

1- ابتدا افزونه را غیر فعال کنید سپس با زدن گزینه «پاک کردن» افزونه را حذف نمایید.

پاک کردن افزونه وردپرس

پس از حذف شدن افزونه از قسمت بالای افزونه ها روی گزینه افزودن کلیک کنید.

افزودن افزونه وردپرس

1-در صفحه نمایش داده شده روی گزینه« بارگذاری افزونه» کلیک نمایید.

2- فایل زیپ افزونه را با کلیک روی گزینه «choose File» انتخاب کنید.

انتخاب فایل افزونه وردپرس

حالا روی گزینه « هم اکنون نصب کن» کلیک کنید تا فایل بارگزاری و نصب شود. تا بارگزاری و نصب کامل افزونه صبر کنید ممکن است این مرحله مقداری کوتاه زمان ببرد.

هم اکنون نصب کن در به روز رسانی افزونه وردپرس

به روز رسانی افزونه وردپرس از طریق هاست

روش دیگر به روزرسانی افزونه از طریق هاست سایت است. در این روش لازم است به مدیریت هاست خود وارد شوید و مراحل زیر را انجام دهید.

1- روی فایل منیجر کلیک نمایید.

فایل منیجر وردپرس

2-وارد پوشه public_html شوید.

انتخاب public_html

3- پوشه wp-content را انتخاب و باز نمایید.

پوشه wp-content وردپرس

4-در صفحه نمایش داده شده روی پوشه plugins کلیک نمایید.

پوشه افزونه ها برای به روزرسانی افزونه وردپرس

5-پس از باز کردن پوشه plugins فایل افزونه های سایت خود را مشاهده می‌کنید. روی گزینه upload کلیک نمایید.

آپلود افزونه روی هاست

6- فایل افزونه دانلود شده را با گزینه « Select File» انتخاب کنید. سپس صبر کنید تا بارگزاری کامل شود.

7-پس از بارگزاری فایل افزونه، دیگر نیازی به فایل نسخه قدیمی افزونه نیست می توانید آن را انتخاب کرده و با زدن گزینه «Delete» نسبت به حذف فایل اقدام نمایید.

حذف فایل افزونه ها در به روز رسانی افزونه وردپرس

8- در مرحله بعد باید فایل افزونه را از حالت زیپ خارج کنید. روی فایل زیپ کلیک راست کرده و روی گزینه extract کلیک نمایید.

خارج کردن فایل فشرده افزونه

9-بعد از بارگزاری فایل و استخراج فایل زیپ آخرین نسخه افزونه، فایل زیپ افزونه را نیز حذف کنید.

حذف فایل های افزونه وردپرس روی هاست

پایان به روز رسانی افزونه وردپرس

پس از انجام این مراحل به روز رسانی افزونه شما به پایان می رسد. برای چک کردن آن می‌توانید وارد قسمت مدیریت وردپرس خود شوید و پس از وارد شدن به قسمت افزونه ها مشاهده می‌کنید که نسخه افزونه تغییر کرده است و افزونه شما به روز رسانی شده است.

به روز رسانی افزونه وردپرس

تیم مگاتم در حال کار روی قابلیتی است که تمام این مراحل به صورت خودکار انجام شود و نیازی به دانلود فایل ها از حساب کاربری و جایگزین کردن آن نباشد که در صورت راه اندازی این قابلیت از طریق راه های ارتباطی اطلاع رسانی خواهیم کرد.

آموزش آپدیت قالب وردپرس

 

دانلود ویدیو آموزشی با کیفیت 1080p


 

از اصلی ترین قسمت‌های هر وب سایت قالب آن می‌باشد. بعد از گذشت مدت زمانی استفاده از قالب وب سایت، نسخه‌های به روزرسانی شده آن ارائه می‌شود و شما لازم است قالب خود را برای انجام تغییرات به روز رسانی کنید. در حالت عادی به روز رسانی قالب وردپرس خیلی ساده بوده و با زدن یک دکمه به روز رسانی در صفحه پیشخوان این به روز رسانی انجام می‌گیرد. اما این در صورتی است که از نسخه انگلیسی آن قالب استفاده کنید. قالب‌های که به زبان فارسی ترجمه و در آن تغییراتی داده شده است را در صورتی که از این روش به روزرسانی کنید آخرین نسخه انگلیسی جایگزین نسخه فارسی آن می‌شود. برای جلوگیری از این کار باید از روش بارگزاری روی هاست استفاده کنید.

به روز رسانی قالب وردپرس

طریقه به روز رسانی قالب وردپرس خریداری شده از مگاتم

قالب‌های که از سایت مگاتم خرید می کنید نسخه‌های به روز رسانی آن ها ارائه می شوند و شما می توانید نسخه به روز رسانی شده قالب خود را به صورت رایگان دانلود و نصب کنید. در این آموزش نحوه به روز رسانی قالب‌های وردپرس خریداری شده از مگاتم را برای شما آماده کردیم. برای به روز رسانی قالب وردپرس مطابق مراحل زیر عمل کنید.

دانلود آخرین نسخه قالب

برای دانلود آخرین نسخه قالبی که از سایت مگاتم خریداری کردید لازم است.

1-وارد حساب کاربری خود شوید.

2-بعد از اینکه وارد حساب کاربری خود شدید پروفایل حساب کاربری به شما نمایش داده می شود. حساب کاربری مگاتم شامل پیشخوان، سفارش ها، دانلود ها و … می‌باشد.

3- برای دسترسی به فایل قالب خریداری شده باید روی گزینه «دانلودها» کلیک نمایید.

ورود به حساب کاربری مگاتم

پس از کلیک روی گزینه «دانلودها» لیست قالب و افزونه‌های که از سایت مگاتم دانلود نموده‌اید برای شما نمایش داده می شود.

1-روی قالب مورد نظر کلیک کنید.

2-در گزینه اول نسخه قالب دانلود شده نمایش داده می شود که آخرین نسخه قالب شما می‌باشد. برای دانلود روی آن کلیک نمایید.

بارگزاری قالب روی هاست

پس از آنکه قالب را دانلود کردید لازم است آن را روی سایت قرار دهید. اما مستقیماً از طریق پیشخوان وردپرس و بارگزاری آن نمی‌توانید اقدام کنید چون این فایل قبلاً  روی سایت قرارگرفته شده است. بنابراین لازم است آن را روی هاست خود بارگزاری کنید.

1-وارد مدیریت هاست خود شوید و روی فایل منیجر کلیک نمایید.

انتخاب فایل منیجر

2-وارد پوشه public_html شوید.

انتخاب public_html

3- پوشه wp-content را انتخاب نمایید.

4-در صفحه نمایش داده شده پوشه‌های مختلف همچون زبان، قالب، افزونه و … وجود دارد. روی پوشه themes کلیک نمایید.

پوشه قالب ها در وردپرس

5-پس از باز کردن پوشه themes فایل قالب‌های خود را مشاهده می‌کنید که باید آخرین نسخه قالبی را که دانلود کردید در این مسیر بارگزاری کنید.

برای این منظور روی گزینه upload کلیک نمایید و فایل قالب دانلود شده را انتخاب کنید و تا بارگزاری کامل صبر کنید.

آپلود در هاست

نکته : قبل از بارگزاری فایل، افزونه کَش «lite speed cache» سایت را حتماً غیر فعال کنید. به صفحه افزونه ها رفته و با فشردن گزینه «غیر فعال» نسبت به غیر فعال کردن آن اقدام کنید.

غیر فعال کردن افزونه litespeed cache

6- در مرحله بعد باید فایل قالب را از حالت زیپ خارج کنید. روی فایل زیپ کلیک راست کرده و روی گزینه extract کلیک نمایید.

7-بعد از بارگزاری فایل و استخراج فایل زیپ آخرین نسخه قالب، فایل های قدیمی قالب و فایل زیپ قالب را می‌توانید حذف کنید.به این منظور آن را انتخاب کرده و با زدن گزینه Delete آن ها را حذف نمایید.

پایان به روز رسانی

پس از انجام این مراحل به روز رسانی قالب وردپرس سایت شما به پایان می رسد. برای چک کردن آن می‌توانید وارد قسمت مدیریت وردپرس خود شوید و پس از وارد شدن به قسمت پوسته ها و انتخاب قالب مورد نظر، مشاهده می‌کنید که نسخه قالب تغییر کرده است و به روز رسانی قالب وردپرس شما انجام شده است.

قالب ها در وردپرس

تیم مگاتم در حال کار روی قابلیتی است که تمام این مراحل به صورت خودکار انجام شود و نیازی به دانلود فایل ها از حساب کاربری و جایگزین کردن آن نباشد که در صورت راه اندازی این قابلیت از طریق راه های ارتباطی اطلاع رسانی خواهیم کرد.

فیلم آموزشی

تمامی  مراحل را به صورت فیلم نیز برای شما آماده کردیم تا به سادگی نسبت به روز رسانی قالب وردپرس خود اقدام کنید.

 

در صورت داشتن هرگونه مشکل آن را در قسمت نظرات یا پشتیبانی مگاتم بیان کنید با کمال میل به شما پاسخ خواهیم داد.

Your body language may shape who you are | Amy Cuddy

Ut sem purus, eleifend sit amet suscipit luctus, bibendum sed sem. Duis ut nisi lobortis, ornare arcu vel, mollis metus. Mauris quis urna volutpat, congue magna ut, consectetur massa. Etiam eu magna a ex euismod euismod eu ac purus. Pellentesque efficitur tristique sollicitudin.

ادامه خواندن